Ruský prezident Vladimir Putin má podle Kimmage s hrozbou porážky bohaté zkušenosti. „K moci přišel v roce 2000, autoritu tehdy projevil v ruské válce proti vzpurnému Čečensku. Rusko tam nakonec po nějakém čase zvítězilo,“ připomněl v komentáři na webu Foreign Policy.
ČTĚTE TAKÉ: Nejdřív Kyjev, teprve pak Kreml. Trump před telefonátem s Putinem mluvil se Zelenským
Roli rozhodného lídra pak hrál během ruských intervencí v Gruzii (2008), na Ukrajině (během anexe Krymu v roce 2014) a v Sýrii (2015). Žádná z nich však pro šéfa Kremlu neskončila dlouhodobým a trvalým vítězstvím. „Gruzie balancuje na hraně a ruská vojenská přítomnost v Sýrii slábne. Jenže Putin nikdy za neúspěchy na globální scéně odpovědnost nepřizná. Vždy se chová jako vítěz,“ soudí expert.
Ukrajina však pro Rusko není to samé jako Sýrie či Gruzie, upozorňuje Kimmage, který působí na Kennanově institutu ve Washingtonu, jenž se specializuje na studium postsovětského Ruska a dalších států, které kdysi spadaly do sféry vlivu Sovětského svazu.
„Sýrie byla vzdáleným dobrodružstvím, kde se ruský ústup dal zamést pod koberec. Gruzie kolísá mezi Ruskem a Západem, což pro Putina není katastrofa – to se o válce na Ukrajině říci nedá. Ruská armáda stagnuje, zatímco počet obětí roste. Pro ruského prezidenta neexistuje z války jiná cesta, než je přiznání určité formy porážky,“ domnívá se expert.
Expert: Putin nabízí jen putinismus
Podle něj do karet ruskému prezidentovi nehraje ani vnitropolitické dění. „Kreml se může snažit před Rusy utrpení války skrýt, ale jen do té míry, aby mohl její příběh vyprávět. Putin také nemůže zcela vymazat důkazy o slábnoucí ekonomice ani nemůže Rusům nabídnout žádný souvislý politický slib kromě nekonečného putinismu. Rusko pomalu – a zatím nijak náhle – začíná válku prohrávat,“ uzavírá Kimmage.
Jiný pohled představil ve vysílání CNN Prima NEWS bezpečnostní expert Andor Šándor, podle kterého je Putinova pozice v konfliktu na Ukrajině silná. „Putin tahá na frontě za delší konec provazu. Z přehlídky na Rudém náměstí je jasné, že Rusko není ani zdaleka tak izolované, jak si my v Evropě myslíme. Svět se na konflikt na Ukrajině nedívá tak, jako my,“ uvedl.
Evropa by tak podle něj měla udělat maximum pro to, aby byl mír pro Ukrajinu co nejméně nevýhodný. „I nepříjemná dohoda je lepší, než kdyby konflikt zamrznul a vojska se zastavila na nějaké čáře dotyku. To by byl pro Evropu nebezpečný precedens a nic dobrého by to nepřineslo,“ dodal Šándor.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jednání mezi Ruskem a Ukrajinou začnou ihned, oznámil Trump. Putin si telefonát s ním pochvaloval