Rusové se již několikrát nechali slyšet, že mají ukrajinské město Bachmut ve svých rukách. Což nicméně není tak úplně pravda. „Bachmut je jako Praha. Středem teče řeka a Rusům se až doposud podařilo postoupit k nádraží, které je zhruba ve třetině, a potom k řece. Ale to, že postoupili k řece a jsou de facto v centru města, neznamená, že ho dobyli celé,“ vysvětlil situaci v Bachmutu bezpečnostní analytik Jiří Vojáček. Dodal, že Rusko „má“ jen polovinu města, od řeky na východ. „Část od řeky na západ z většího stále drží ukrajinské jednotky,“ doplnil.
ČTĚTE TAKÉ: Bachmutský „mlýnek na maso“ vrcholí. Za týden jsme zlikvidovali 3840 okupantů, hlásí Kyjev
Nicméně podle něj se stále nechystá žádná ukrajinská ofenziva. „Zatím nevidím žádné její náznaky,“ řekl Vojáček s tím, že Ukrajina čeká, až ze Západu dostane další zbraně a bojové letouny. „Dánská vláda před několika dny uvedla, že se do 10 týdnů rozhodne, zda svoje letouny F-16, které by jinak vyřazovala, protože zavádí letouny F-35, předá Ukrajincům,“ doplnil analytik s tím, že se především ale čeká, co řeknou Američané.
Tři směry případné ukrajinské protiofenzivy
K případné ukrajinské protiofenzivě by podle Vojáčka mohlo dojít v létě. „Až budou mít k dispozici dostatek západních tanků a dostatek západní techniky. A zejména dostatek západní letecké techniky, kterou budou moci útok krýt ze vzduchu,“ uvedl a doplnil, že by případný protiútok mohl být veden třemi směry. „Buď z Donbasu, nebo od Chersonu,“ vysvětlil Vojáček.
Nejpravděpodobnější se mu ale zdá protiofenziva vedená z hloubi Ukrajiny. „Od Dněpropetrovsku a Záporoží by zaútočili směrem na jih, na Azovské moře a buď na Mariupol, nebo Melitopol. V půli by tak rozetnuli ruské jednotky, čímž by znemožnili dlouhodobé zásobování jejich jednotek na Krymu,“ uzavřel analytik.