Konsolidační balíček je pod tvrdou kritikou opozice a také odborových organizací. Tlak mohla vláda pocítit už během připomínkového řízení, při kterém byl celý balíček strhán, a to dokonce i koaličními ministerstvy. Vláda ale už nyní čelí snahám zájmových skupin protlačit výjimky pro návrhy, které se jich bezprostředně týkají.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vládě chybí koule Mirka Topolánka. Stanjura nemá být ministrem už dávno, míní politolog
Už dříve uspěli vinaři, kteří rozjeli tradiční agrumentaci o konci turistického ruchu a zničení celého tradičního pěstování vína v Jihomoravském kraji. Kvůli jejich zásahu jsou tichá vína osvobozena od spotřební daně. Veřejně se touto výjimkou pochválil například bývalý ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). „To byl dobrý tah, co? To bych se nemohl vrátit. To bych nemohl jezdit na víkendy domů,“ řekl Nekula novinářům před tiskovou konferencí k jeho odchodu.
V reakci na to navrhla TOP 09 nulovou DPH na knihy. Předsedkyně strany TOP 09 Markéta Pekarová Adamová totiž s výjimkou na tiché víno souhlasila jen s podmínkou osvobození knih od daně z přidané hodnoty. To ale vyvolalo tlak na snížení DPH na časopisy a tiskoviny, které se ocitly v základní sazbě 21 procent.
Velkým zásahem byla také nenápadná změna u hypoték. Pokud budou chtít klienti bank předčasně splatit svou půjčku na bydlení v době fixace, budou muset platit pokutu. Ta se může vyšplhat až do stovek tisíc korun. Lidem se rázem zhorší pozice na trhu a na návrhu jednoznačně vydělají bankovní domy.
O tlaku zájmových skupin z finančního odvětví se hovoří také v rámci důchodových změn. Dříve se totiž měl státní příspěvek na penzijní spoření utlumit, nyní se tento záměr o půl roku posunul. Kromě toho se upustilo od plánu zrušit státní podporu stavebního spoření. Nakonec podpora zůstane pod podmínkou, že peníze půjdou na opatření k úsporám energií.
Snaha získat výjimku se ukázala i u některých zemědělců. Server Seznam Zprávy upozornil na zrušení daně z nemovitosti pro rybníky, které jsou využívané k intenzivnímu chovu ryb. S tím ale koaliční partneři nesouhlasí a návrh by se v tomto případě mohl upravit.
Boj se očekává u benefitů
Velký střet se ale odehraje během druhého čtení. Poslanci totiž mohou dávat pozměňovací návrhy, o kterých se následně hlasuje během finálního třetího čtení. Ekonomové oslovení redakcí CNN Prima NEWS se shodují, že velkým tématem bude zdanění firemních benefitů.
Vláda totiž nechce dále podporovat odpuštění daně u benefitů, jako jsou stravenky nebo poukázky na sportování. „Proti jsou svazy zaměstnanců, ale také i stravenkáři. Firmy budou výrazně bojovat, protože celý tento sektor by mohl do pár let zaniknout,“ řekl hlavní ekonom Roklen Pavel Peterka.
Proti změnám u benefitů bojovaly i odbory. Předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula se v minulosti nechal slyšet, že případné změny by nejvíce postihly pracovníky.
S Peterkou souhlasí i hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Lobbisté neřekli poslední slovo. Čekají, než opadne mediální zájem po dlouhém prvním čtení. Tradičně silný tlak bude u omezení či rušení stravenek. Očekává i debatu u přesunu položek v rámci DPH,“ řekl Kovanda.