„Nechci říct, že je (s covidem) hotovo, ale určitě jsme se posunuli výrazně dál. Je něco jiného, když máte chorobu, která má smrtnost dvě procenta, a něco jiného, když máte smrtnost třeba 0,1 procenta,“ řekl Prymula v pořadu 360°. Onemocnění z populace totiž zcela nevymizí.
ČTĚTE TAKÉ: Epidemiolog, který se vzepřel lockdownům. Za covidu ho málem lynčovali, teď sklízí chválu
Vláda se chystá vyřadit covid ze seznamu nemocí, za jejichž úmyslné šíření bude hrozit trest. „Teď se řeší, kdo by měl zůstat v izolaci, ministerstvo přišlo s návrhem, že by to měl rozhodnout (praktický) lékař. Myslím, že to není špatně,“ pokračoval dále.
Diagnostika po telefonu
Pacienta by podle něj ale doktor neměl vyšetřovat v ordinaci. „Myslím si, že bohatě stačí telefonický kontakt, aby se řeklo, v jakém případě člověk má zůstat doma a v jakém ne,“ přiblížil. Identifikace podle Prymuly nebude složitá – lékař zhodnotí respirační projevy.
Změna by měla nastat zřejmě v polovině dubna, informovala ČTK. Izolace ruší i další země Evropské unie, například Slovensko k tomuto přistoupilo od 20. března. V Česku je domácí izolace povinná na sedm dní po pozitivním testu.
Covid neskončil ani podle Hostomského. Na pandemii by ale nezapomínal i z jiných důvodů. „Ukazuje se, že to nebyla vždycky poctivá hra, že tam byly určité vládní tlaky a spousta vědců se zdiskreditovala, protože prosazovala určité věci,“ sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS.
Jako velký problém označil zavírání škol, ty v Česku v porovnání s okolnímu zeměmi nefungovaly nejdéle. „Bylo to zbytečné omezování dětí, ztráta vzdělávacích příležitostí. Bylo špatně, že do toho byla zatažená mladá generace,“ dodal s tím, že „státní intervence plošného typu do naší společnosti nepatří“.