„Přijde mi to od paní europoslankyně nepatřičné. Já si nemyslím, že bychom bojovali proti Evropské unii, my chceme být její součástí. Pokud ale Unie dělá něco, s čím nesouhlasíme, tak se proti tomu musíme vymezit,“ komentoval ve vysílání Bžoch výroky Charanzové a uvedl příklad imigračního paktu.
ČTĚTE TAKÉ: Vláda souhlasila s pokračováním ratifikace Istanbulské úmluvy. Dokument míří do Sněmovny
Evropskou unii považuje za zdařilý projekt, který České republice zajišťuje ekonomický růst, bezpečnost a podobně. Zároveň je podle poslance potřeba oponovat názorům, s nimiž hnutí ANO nesouhlasí. „Proti EU nebojujeme. Ale pokud má sedmadvacet členských států rozdílné názory, nemůžeme to dělat na krev,“ sdělil ve vysílání.
Nejedná se přitom o první rozkol mezi hnutím ANO a jeho zástupci na evropské půdě. Už v minulosti se s ním rozkmotřili například Pavel Tetička či Radka Maxová. „Bohužel už se nám to stalo několikrát, že se někdo, kdo s námi nesouhlasí, nechal dosadit do různých pozic a poté, co z nich odešel, začal hnutí ANO špinit,“ přiznal Bžoch.
Že by za odchodem členů mohl stát populismus, odmítl. „Nemyslím si, že bychom se uchýlili k populistickým řešením. Máme za sebou osm let zkušeností ve vládě. Nějakou dobu se nám už daří ve volbách. Tudíž samozřejmě musíme reflektovat, co se děje ve společnosti, a musíme občany poslouchat. Co se týče hodnotového nastavení, to se, myslím, nezměnilo,“ shrnul poslanec.
Celý rozhovor s poslancem za ANO Jaroslavem Bžochem, ve kterém se vyjádřil také k válce či povinné solidaritě, si můžete poslechnout ve videu v úvodu článku.