„Zbyněk Stanjura by měl co nejrychleji přiznat barvu a měl by připravit reálný rozpočet, protože ta čísla jsou alarmující,“ řekla Schillerová k v pondělí zveřejněnému výsledku státního hospodaření za první čtvrtletí. V bilanci navíc podle poslankyně chybí řada výdajů, některé příjmy jsou prý naopak fiktivní. V součtu podle bývalé ministryně financí chybí v současné zprávě téměř 100 miliard korun. I tak je čtvrtletní rozpočet se schodkem 166 miliard nejhorším od vzniku České republiky.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Buď lidem dáme méně, nebo jim sebereme více. Jiné možnosti nejsou, má jasno Stanjura
Podle Schillerové je potřeba vedle konsolidační strategie vytvořit širší hospodářskou koncepci. „Jestliže se vláda omezí pouze na škrty na výdajové straně a vedle toho na zvyšování daní na příjmové straně, zaškrtí ekonomiku. Rozhodně tím problém ekonomiky této země nevyřeší. Měly by se posílit a nakopnout investice, které budou znamenat vyšší příjmy do státního rozpočtu. Neproškrtáme se tou krizí, v níž se nacházíme,“ domnívá se místopředsedkyně ANO.
Vláda podle ní již mohla prosadit „trajektorii zvyšování spotřebních daní ze závislosti, zvyšování daně z hazardu, proškrtání nesystémových výjimek, prolobbovaných zájmovými skupinami či nastavení zdanění globálních firem“. Tyto změny by prý nejsilnější opoziční hnutí rádo podpořilo.
Mimořádné výdaje i vyšší investice, hájí schodek Stanjura
Stav veřejných financí Stanjura v pondělí pro média zhodnotil. „Hospodaření státu se v prvním čtvrtletí roku nevyvíjelo příznivě, a to zejména kvůli více než 100 miliardám výdajů navíc na sociální dávky, pomoc lidem s energiemi, splátky úroků ze starých dluhů, ale také vyšší investiční aktivitě státu,“ vysvětlil.
Ve druhé polovině roku však očekává zlepšení rozpočtového plnění. „Rozhodující samozřejmě budou ceny energií a související výnosy z windfall tax a odvodů z nadměrných tržeb z prodeje elektřiny. Rozpočtu pomůžou také dividendy z loňských rekordních zisků ČEZ a evropské příjmy včetně Národního plánu obnovy,“ dodal ministr. Jeho prioritou prý zůstává udržení ročního schodku ve výši 295 miliard.
Více o zrušení superhrubé mzdy, ústavní stížnosti kvůli valorizaci důchodů či ekonomických dopadech dotací se dozvíte ve videu v úvodu článku.