Sobota 24. květnaSvátek má Venku je 12 °C, Oblačno

Schillerová: Vládní rozpočet? Dají se čekat Stanjurovy triky, po volbách bychom to předělali

CNN Prima News Před 5 hodinami

Návrh rozpočtu na příští rok, s nímž bude hospodařit příští vláda, nyní sestavuje resort vedený ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS). Do konce srpna by jej měla dostat k projednání vláda. Ta jej musí do konce září odeslat do Poslanecké sněmovny. Volby se konají 3. a 4. října, o návrhu rozpočtu tak pravděpodobně budou rozhodovat až noví poslanci. Ti by se poprvé měli sejít do třiceti dnů od voleb.

DÁLE ČTĚTE: Kampaň STAN: Překvapivá reality show i chytrý tah, shodují se politologové. Vidí i dvě rizika

V předvolebních průzkumech vede opoziční hnutí ANO. To bylo kritické i k vládním rozpočtům z minulých let. „Odcházející vláda připravuje rozpočet, o kterém si troufnu říct, že pokud vládu sestavíme my, tak ho těžko můžeme přijmout,“ řekla redakci CNN Prima NEWS Alena Schillerová.

Ve hře je podle ní audit návrhu rozpočtu a následně jeho přepracování. „Pokud bychom získali sněmovní většinu a šanci sestavit příští vládu, bezesporu by rozpočet, který připraví tato vláda, musel být podroben auditu. Z toho pohledu, zda tam nejsou účetní triky a různé nestandardní postupy, které každý rok volí ministr financí Stanjura a které kritizuje i Národní rozpočtová rada,“ dodala.

Hrozí rozpočtové provizorium?

Do značné míry se tak může opakovat situace z roku 2021. Kabinet Petra Fialy tehdy odmítl návrh rozpočtu pro následující rok, který připravila předchozí vláda Andreje Babiše (ANO) a v níž byla ministryní financí právě Schillerová. Fialova vláda návrh odmítla kvůli schodku 376 miliard, který považovala za obrovský. Přepracovala ho a sáhla k rozpočtovému provizoriu. V březnu 2022 schválila vlastní přepracovaný návrh.

Rozpočtovému provizoriu by se Schillerová ráda vyhnula. „Pokud zjistíme nestandardnosti v návrhu rozpočtu, klonila bych se k vrácení rozpočtu k přepracování. Rozhodně bych se velmi ráda vyhnula rozpočtovému provizoriu. To je něco, co poškozuje naši ekonomiku,“ řekla.

Uvidí se ale, jak rychle se po volbách složí nová vláda a zda stihne včas přepracovaný rozpočet připravit. Pokud by Sněmovna neodhlasovala státní rozpočet do konce roku, nastalo by rozpočtové provizorium.

Sněmovní volby bývaly dříve

Ministr financí Stanjura si je vědom toho, že nová Sněmovna nemusí vládní návrh rozpočtu akceptovat. „My odešleme návrh státního rozpočtu do Poslanecké sněmovny do 30. září podle zákona. Záleží, jak rychle se ustaví nová Sněmovna a zda nová vládní většina návrh akceptuje. V roce 2021 jsme šli do rozpočtového provizoria a ukázalo se, že to není problém, pokud je to na dva až tři měsíce,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

DÁLE ČTĚTE: Pavel před summitem NATO: Chceme důstojnou reprezentaci Ukrajiny. Obrana musí být efektivní

V minulosti se volby konaly ještě před letními prázdninami, nastupující vlády si tak mohly rovnou sestavit vlastní návrh rozpočtu. To se změnilo v roce 2013 mimořádnými volbami, které termín voleb posunuly do podzimu. „Samozřejmě by bylo lepší, kdyby volby byly v květnu nebo červnu, a to pro odcházející i novou vládu,“ uvedl Stanjura.

Podobně hovoří i Schillerová. „Určitě by to z pohledu rozpočtu bylo lepší (mít volby před létem), nebo upravit rozpočtový proces, určitě to není šťastné,“ řekla Schillerová.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Hádka v Partii: Politici se překřikovali, proč je kdo hrozbou. Zasáhnout musela Tománková

Pokračovat na celý článek