Forbes RealDeal je souhrn, který vám na přelomu měsíce servíruje to nejzajímavější, co se v uplynulých čtyřech týdnech událo na českém realitním a stavebním trhu. Vše, co byste z oblasti nemovitostí měli vědět. Na jednom místě.
V dubnu se na realitním trhu činil hlavně developer Luděk Sekyra. Ten nejprve v novém sídle jeho společnosti Sekyra Group představil filozofické názvy ulic ve čtvrti Rohan City, pak dokončil prodej tří kancelářských budov pro ČEZ a pražští zastupitelé mu změnou územního plánu pro žižkovské nákladové nádraží přiblížili výstavbu čtvrti Žižkov City.
Dělo se toho ale více. A vy si to můžete připomenout ve výběru následujících deseti zpráv z dubnového realitního trhu.
Tandem Kellnerová–Strnad. Zásadní realitní transakce se odehrála v hotelovém segmentu. Skupina PPF Renáty Kellnerové koupila po nedávné osmimiliardové akvizici Hiltonu také další hotelový klenot, a to hotel Four Seasons. Třicetiprocentní podíl navíc získala firma Noble Hospitality zbrojaře Michala Strnada, majitele skupiny CSG. Zájem investorů o hotely navíc potvrzují i nejnovější čísla poradenské společnosti Savills. Podle nich investice do hotelů ztrojnásobily svůj objem.
Když se potká Carnap s Derridou. O tom, co by přineslo setkání těchto dvou filozofů a představitelů naprosto odlišného pohledu na filozofii, horlivě diskutuje odborná veřejnost na filozofickém serveru Daily Nous. Záminku jim k tomu dal developer Luděk Sekyra, který se rozhodl v projektu Rohan City křížit právě ulici Carnapovu a Derridovu. Ulice a náměstí v nové čtvrti se totiž budou jmenovat po světových i českých filozofech.


Své plány ohledně Rohan City navíc Sekyra prezentoval v novém sídle Sekyra Group od ateliéru AI Design architektky Evy Jiřičné a architekta Petra Vágnera. Ti navrhli i dekorativní plastiku ve vstupním lobby, jejíž realizaci má na svědomí firma Amos Design Vladimíra Ambroze.
Passerova Brumlovka. Do výstavby kancelářských a multifunkčních budov na pražské Brumlovce už společnost Passerinvest Group developera Radima Passera investovala přes sedmnáct miliard. A rozhodně tím nekončí. Na začátku dubna Radim Passer představil, co nového na Brumlovce za dalších jedenáct miliard plánuje a staví. A nejen tam. Podobnou investici chystá i na Roztylech.

Zámek? Beru! O nemovitosti s historií je zájem. A proto v Česku přibývá soukromých majitelů historických památek. Ti je stále častěji zpřístupňují veřejnosti. Příkladem je třeba zámek Neustupov na Benešovsku, který jeho majitel koupil v havarijním stavu, poté zrekonstruoval a nyní otevřel.
Hypotéky ve formě. I když úrokové sazby hypoték klesají jen mírně, zájemců o úvěry na bydlení přibývá. Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. A nárůst je i meziroční. Lidé už zřejmě na další teoretické zlevňování čekat nechtějí.
Sekyra podruhé. Ze Smíchova se postupně stává kancelářské a byznysové centrum. Vedle kampusu České spořitelny vznikne v projektu Smíchov City, který tam buduje Sekyra Group, také centrála společnosti ČEZ. Nové sídlo, které budou tvořit tři samostatné objekty o celkové rozloze 44 tisíc metrů čtverečních, se už staví. Po dokončení v roce 2027 ČEZ komplex od Sekyry odkoupí.


Kdo chce Vlastu? Bývalou radnici Prahy 10, pojmenovanou poeticky Vlasta, se městská část snaží prodat s tím, že na jejím místě vzniknou nové byty. Respektive zatím zkoumá, kdo by o koupi měl zájem. Poměrně atraktivní lokalita pro developerskou výstavbu zaujala i těžké váhy na realitním trhu. Po možných kupcích zapátral kolega Benedikt Lederer.
Česká stopa mezi miliardářskými nováčky. Do dubnového žebříčku nejbohatších lidí světa se letos poprvé dostal také Remon Vos. Majitel firmy CTP, giganta na poli průmyslových nemovitostí, pochází z Nizozemska, ale už přes čtvrt století žije v Česku. Společnost CTP založil v Humpolci už v roce 1998. Forbes se podíval na Vosův byznysový příběh.
Zelená pro nádraží. Na nákladovém nádraží Žižkov je po mnoha dlouhých letech konečně živo. Pražští zastupitelé v dubnu schválili změnu územního plánu pro bývalé drážní pozemky, která umožní investorům na pozemcích stavět novou čtvrť. Podařilo se dotáhnout také plánovací smlouvy s developery, kteří podle nich mají přispívat na infrastrukturu a vybavenost.

A do třetice se dotáhl do konce i prodej pozemků patřících Českým drahám. Ty definitivně získala společnost Sekyra Group za 2,23 miliardy korun. Luděk Sekyra tak může začít pracovat na projektu Žižkov City, který ve třech velkých etapách přinese na pozemcích jižně od historické nádražní budovy zhruba tři tisíce bytů. Kromě Sekyra Group bude na nákladovém nádraží stavět také Penta nebo Finep.
Další Vítkův prodej. Skupina CPI miliardáře Radovana Vítka se snaží nadále snižovat své zadlužení, což se jí v poslední době daří. Ukazatel poměru zadluženosti LTV už skupině spadl pod padesát procent. Posledním prodejem z širokého portfolia skupiny je Palác knih na Václavském náměstí. Ten od CPI koupila za více než miliardu korun společnost Atlanis.
The post Sekyrovo tažení a Kellnerová na nákupech. Takový byl duben v realitách appeared first on Forbes.