11. květnaSvátek má Venku je 13 °C, Oblačno

Sledujte ŽIVĚ: Muskův Starship se chystá k letu. Po startu má obkroužit téměř celou Zemi

CNN Prima News Před 2 lety

Odpočítávání ke startu a v případě hladkého průběhu i start samotný nu možné sledovat v přímém přenosu.

Starship tvoří obrovská nosná raketa Super Heavy a druhý stupeň, kosmická loď Starship. Při testovacím letu SpaceX použije konkrétně prototypy Booster 7 a Ship 24. Ačkoliv mají být oba stupně do budoucna znovupoužitelné, čtvrteční test má být jejich jediným letem. Obě části místo kontrolovaného přistání známého u jiných prvních stupňů SpaceX – Falcon 9 a Falcon Heavy – dopadnou do oceánu.

Na detaily startu se ve vysílání CNN Prima NEWS zaměřil Petr Holman:

Starship dohromady měří 120 metrů a je tak dosud největším postaveným systémem svého druhu. Jedná se také o nejvýkonnější kosmický dopravní systém – nosič pohání 33 raketových motorů Raptor, kosmickou loď pak šest stejných jednotek. Dnes poletí bez posádky, podle SpaceX má ale do budoucna unést až 100 lidí, či velké množství nákladu a vybavení. Cílem těchto plavidel pak má být Mars, americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ho ale chce využít i pro plánovanou cestu dvou astronautů na povrch Měsíce.

ČTĚTE TAKÉ: Vzácná podívaná OBRAZEM. Hybridní zatmění Slunce přilákalo do odlehlého městečka tisíce lidí

SpaceX i její zakladatel Elon Musk před pondělním testem upozorňovali, že první let kolem Země mohou provázet potíže či odklady. Za úspěch nicméně společnost považuje jakýkoliv výsledek, i kdyby raketa podobně jako v pondělí nakonec neodstartovala.

Starship obletí téměř celou Zemi

V nejlepším případě SpaceX očekává, že se Starship vznese ze startovací rampy na kosmodromu Starbase a zamíří přes Mexický záliv na východ. Nosný stupeň Super Heavy by měl od zážehu pracovat dvě minuty a 49 vteřin, načež se oba stupně oddělí. Horní polovinu, kosmickou loď Starship, pak budou dalších šest minut a 23 sekund pohánět vlastní motory. V té době už by měla proletět nad Karibikem ve výšce 100 kilometrů nad zemských povrchem, tedy zhruba na takzvané Kármánově hranici, která stanovuje, kde končí atmosféra Země a začíná kosmický prostor.

Space X doufá, že druhý stupeň Starship obletí téměř celou Zemi a dopadne do Tichého oceánu severně od Havajských ostrovů, 90 minut po startu. Super Heavy se po oddělení od druhého stupně obrátí zpět k texaskému pobřeží, kde se pokusí vertikálně sestoupit k hladině Mexického zálivu.

Komerční lety

Ještě letos chce společnost Space X stihnout ambiciózní projekt dearMoon – v rámci něj se podívá na Měsíc japonský miliardář Jusaku Maezawa. S byznysmenem na šestidenní cestu vyrazí devět dalších osobností.

Mezi nimi i český umělec a tanečník Yemi Akinyemi Dele (známější pod uměleckým jménem Yemi A.D.), který se tak s největší pravděpodobností stane druhým Čechem v historii, který se do vesmíru podívá.

Přesné datum zahájení mise známé není. SpaceX by ale projekt ráda uskutečnila ještě letos, zřejmě ke konci roku.

Pokračovat na celý článek