Středa 30. dubnaSvátek má Venku je 23 °C, Oblačno

Slunce, jak jste ho ještě neviděli. Úchvatná fotka s nejvíce detaily připomíná smajlíka

CNN Prima News Před 10 hodinami

Evropská sonda Solar Orbiter znovu ohromuje! Po pěti letech služby přináší nejdetailnější pohled na Slunce v extrémním ultrafialovém světle,“ představuje přelomový snímek Hvězdárna a planetárium Brno na své facebookové stránce.

Fotka zachytila sluneční korónu, tedy atmosféru Slunce, která dosahuje teploty milionu stupňů Celsia. Tahle žhavá plazma se tvaruje podle neuspořádaného magnetického pole naší hvězdy.

ČTĚTE TAKÉ: Unikátní snímky z Měsíce. Země skoro v úplňku a východ Slunce. Sonda zachytila i GPS

„Pozorně si prohlédněte smyčky koróny kolem aktivních oblastí a temnější filamenty a protuberance – chladnější struktury vystupující z okraje Slunce. Tyto jevy jsou nejen krásné, ale i klíčem k pochopení sluneční aktivity,“ upozorňují astronomové.

Fotka Slunce je složená z 200 záběrů

Obrázek podle nich vznikal 9. března ze vzdálenosti zhruba 77 milionů kilometrů od Slunce.

„Sonda Solar Orbiter se postupně natočila na 25 různých oblastí v mřížce 5 × 5. V každém směru pořídil přístroj EUI šest detailních a dvě širokoúhlé fotografie. Výsledný snímek je složený z neuvěřitelných 200 jednotlivých záběrů – a jde o nejširší snímek Slunce ve vysokém rozlišení, jaký byl kdy pořízen,“ vyzdvihují vědci z brněnské hvězdárny.

Skupina slunečních skvrn v dolní části slunečního kotouče pak nejen podle komentujících fanoušků na Facebooku připomíná obrácený úsměv a celé Slunce pak tedy smutného smajlíka.

Sonda se dostane nejblíže ke Slunci

Sonda Solar Orbiter je společnou misí ESA a NASA, na oběžnou dráhu Země byla vynesena v únoru 2020. Je to nejkomplexnější vesmírná laboratoř na výzkum Slunce a má se přiblížit naší hvězdě až na 42 milionů kilometrů.

Samotný přístroj Extreme Ultraviolet Imager (EUI), který pořídil úchvatný snímek, vede Královská observatoř v Belgii.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kometu na obloze doprovodil superúplněk. Podívejte se na unikátní záběry

Pokračovat na celý článek