Epidemie cholery, se kterou jihoafrický stát Zambie bojuje od října minulého roku, nabrala od poloviny prosince na síle. Podle informací webu Barron’s se od vypuknutí epidemie nakazilo více než 9 500 lidí a více než 370 z nich zemřelo.
ČTĚTE DÁL: Covid a chřipka PŘEHLEDNĚ: Jsme na prahu epidemie, tvrdí experti. Odpovídají na časté dotazy
Nemoc projevující se horečkami a vodnatým průjmem se šíří zejména znečištěnou vodou. Hustě obydlená zambijská města proto představují ideální prostředí. Prezident země Hakainde Hichilema viní z rozšiřování nemoci Zambijce, kteří se bez zřejmého důvodu přestěhovali do osad v okolí měst, píše BBC.
Někteří mladí se podle politika ve městech pouze „poflakují a nic nedělají“ místo toho, aby se přestěhovali na venkov a tam pracovali. „Na vesnicích je spousta místa a je tam čistá voda. Můžeme tam postavit nové domy a nebude hrozit znečištění,“ řekl prezident. Vláda jako opatření již schválila odklad začátku školního roku či omezení počtu osob účastnících se pohřbu v případě úmrtí způsobeného cholerou na pět.
Dodávka vakcín
Podle vyjádření zambijské ministryně zdravotnictví Sylvie Masobové Světová zdravotnická organizace (WHO) v reakci na zhoršující se situaci přislíbila zemi 1,7 milionu dávek vakcín proti nemoci. První várku, která čítá 1,4 milionu dávek, Zambie obdržela v pondělí. I nadále jich však je v zemi nedostatek. V Zambii žije 19 milionů lidí a na naočkování každého z nich jsou třeba dvě dávky. Prioritou pro vládu je nyní proočkovat obyvatelstvo třímilionového hlavního města Lusaky, které je epicentrem celé epidemie.
Z dlouhodobého hlediska je cílem pro WHO ve spolupráci s mezinárodní organizací Gavi the Global Vaccine Alliance pomocí očkování a zlepšení hygienických podmínek snížit počet případů cholery o 90 procent do roku 2030.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Covid a chřipka PŘEHLEDNĚ: Jsme na prahu epidemie, tvrdí experti. Odpovídají na časté dotazy