Ve městě Darná bylo po záplavách nalezeno přes tisíc těl obětí. Premiér Hamád vyhlásil místo za zónu katastrofy. Celé čtvrti i s jejich obyvateli přívaly vody „smetly do moře“ a tisíce lidí se pohřešují. Město je podle místních médií nedostupné a nefunguje v něm elektřina ani v něm není signál. Zřítily se čtyři mosty a protrhly dvě přehrady. Záchranné operace byly často závislé jen na vrtulnících.
ČTĚTE TAKÉ: Smrtící záplavy v Číně: Největší srážky za 140 let mají už nejméně tři desítky obětí
„Lidé spali, probudili se a jejich domy byly obklopené vodou,“ popsal jeden ze svědků záplav v Darně. Voda podle něj zcela zalila obydlí v údolí vedle města. Jiní svědci podle agentury Reuters sdělili, že voda v některých částech Darny dosahuje do výšky tří metrů. Strhla čtyři mosty a na dvou místech se protrhly hráze tamější přehrady, píše web Taz.de.
Bouře zasáhla také pobřežní města Benghází, Susah, Bajdá a Mardž.
Za zónu katastrofy jsou vyhlášeny také tři provincie regionu Kyrenaika, informuje agentura Reuters. Kyrenaika je historické označení pro východní část Libye, píše web Tageschau.de.
Země zmítaná občanskou válkou požádala mezinárodní společenství o pomoc. Šéf prezidentské rady Mohamed al-Manfi na Facebooku žádá „o pomoc bratrské a přátelské země a mezinárodní organizace“.
Libye se déle než deset let po konci konfliktu potýká se špatně fungující infrastrukturou. Vláda šestimilionové země je rozdělená na konkurenční celky na východě a západě, přičemž každý z nich podporují jiné skupiny ozbrojenců a zahraničních vlád, píše AP.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Celosvětový kolaps v počasí. Kde hrozí požáry a kde naopak záplavy?