Vyšetřování začalo v roce 2021 jako reakce na tragickou událost únosu, znásilnění a vraždy Sáry Everardové, za kterou byl zodpovědný policista Wayne Couzens. Tento případ, spolu s dalšími zločiny, které byly odhaleny, upozornil na vážné nedostatky uvnitř policie a vyvolal debatu o nutnosti reformy.
ČTĚTE TAKÉ: Zastrašování obětí a znásilnění. Bývalý londýnský policista dostal za sexuální útoky doživotí
„Jak uvnitř organizace, co se týče zacházení s policisty a zaměstnanci, tak vně organizace, pokud jde o zajištění bezpečnosti komunitám, vládne institucionální rasismus, sexismus a homofobie,“ píše se v posledním zveřejněném šetření baronky Louise Caseyové.
Londýnská policie prý nebere násilí na ženách dostatečně vážně. Caseyová navíc upozornila na tendenci policie chránit své členy, kteří se dopustili přestupků nebo trestních činů. Obětem se často nevěří, ale pachatelům ano – zvláště pokud jde o členy sboru.
Kultura šikany je „zapečena v systému“
Zpráva odhalila, že 22 procent policistů bylo osobně šikanováno. Ti mladí jsou navíc od samého začátku kariéry údajně vystaveni ponižujícím iniciačním rituálům. Patří mezi ně házení pytlíků s močí na auta, umisťování vibrátorů do hrnků s kávou, cvrnkání policistů do genitálií a močení na člověka ve sprše. Mluvení o těchto problémech ovšem vedení považuje za tabu.
Baronka Caseyová, která výsledky šetření představila novinářům, uvedla případ muslimského policisty a jeho skříňky. „Našel jsem v zamčené skříňce slaninu v botách. Byl jsem zděšen. Nechtěl jsem být označen za člověka, který vyžaduje speciální přístup kvůli své rase a ze strachu z represálií jsem to v té době nikomu neřekl,“ cituje ho britský deník Daily Mail.
Kolem 30 procent homosexuálních zaměstnanců metropolitní policie zažilo navíc ze strany svých kolegů homofobii. „Bojím se policie. Nevěřím své vlastní organizaci. Měním trasu, kterou jdu, abych se vyhnul procházení kolem policistů, když nejsem v práci,“ sdělil dle Daily Mail jeden z homosexuálních policistů.
Šokující výsledky
Na výsledky šetření reagoval současný šéf metropolitní policie Mark Rowley. „Vyvolává to ve mně hněv, frustraci a stud,“ řekl ve vysílání stanice BBC.
Znepokojení sdílel i starosta Londýna Sadiq Khan. „Důkazy jsou usvědčující. Baronka Casey objevila institucionální rasismus, misogynii a homofobii, což akceptuji. Tato zpráva prostě musí být bodem obratu a očekávám, že všechna doporučení budou provedena rychle a v plném rozsahu,“ citovala ho americká stanice CNN.
Britský premiér Rishi Sunak zdůraznil, že důvěra lidí v policii „značně utrpěla“. „Teď se musíme ujistit, že se to už nebude opakovat, abychom znovu získali důvěru lidí. Chci, aby obě mé dcery vyrůstaly ve společnosti, která nejenže důvěřuje policii, ale je v zásadě bezpečná,“ uvedl pro BBC.