Připomněla, že dříve soud v Ufě odsoudil osm jiných lidí za porušení pravidel pro pořádání veřejných akcí. Bajmak leží asi 1400 kilometrů východně od Moskvy.
Před budovou soudu v městečku Bajmak v Baškortské autonomní republice na východě evropské části Ruska se ve středu podle médií shromáždilo několik tisíc demonstrantů. Protestovali proti odsouzení Faila Alsynova ke čtyřem letům vězení za šíření nenávisti vůči osobám jiné národnosti. Aktivista obvinění odmítl a slíbil, že se odvolá.
Velké protesty v Rusku jsou mimořádně vzácné kvůli riziku zatčení na shromážděních, která úřady považují za nepovolená. Za poslední dva roky úřady zadržely tisíce lidí za to, že se postavily proti válce na Ukrajině, poznamenala v této souvislosti agentura Reuters. Připomněla, že Alsynov v roce 2020 úspěšně bojoval proti plánům na těžbu sody v oblasti, která se následně přeměnila v přírodní rezervaci.
Šéf Baškirska, jedné z největších etnicky smíšených autonomních republik v Rusku, se ve čtvrtek vyjádřil, že nepokoje vyvolali zrádci a extremisté, kteří usilují o odtržení od Ruska.
"Jde o skupinu osob, z nichž část žije v cizině. Jsou to v podstatě zrádci. Vyzývají k odtržení Baškortostánu od Ruska, vyzývají k partyzánské válce," tvrdil šéf autonomní republiky Radij Chabirov podle listu Izvestija ve videu zveřejněném na sociálních sítích. Baškortostán je jiný název pro Baškirsko.
Mezi údajnými zrádci jmenoval Ruslana Gabbasova, který spolu s Alsynovem zakládal mezitím zakázané hnutí Baškort. Gabbasov řekl z litevského exilu po telefonu agentuře Reuters, že nespokojenost Baškirů, tvořících necelou třetinu ze čtyř milionů obyvatel autonomní republiky, způsobila politika ruského prezidenta Vladimira Putina.
Ta podle Gabbasova narušila postavení baškirského jazyka a kultury. Příčiny vidí i v dopadu těžební činnosti na přírodu a v nepřiměřeně vysokém zastoupení menšin v řadách ruských jednotek bojujících proti Ukrajině. Aktivisté podle Gabbasova svolávali na pátek demonstraci na Alsynovovu podporu do Ufy, hlavního města Baškirska.