Pondělí 28. dubnaSvátek má Venku je 18 °C, Skoro Jasno

Speciální „mrazničky“, které mohou skrývat odpověď na zdravější život. Biobanka slaví 25 let

CNN Prima News Před 6 hodinami

Biobanky, které se specializují na lidský materiál, skladují pestrou paletu vzorků – krevní sérum a plazmu, kmenové buňky či například tkáně – ve speciálních „mrazničkách“, kde jsou dlouhodobě chráněny před biologickým, fyzikálním nebo chemickým znehodnocením.

ČTĚTE TAKÉ: Když je méně někdy více. Jak spolu souvisí testosteron a rakovina prostaty?

Následně jsou poskytovány pro vědecké a výzkumné účely, vždy v souladu s etickým, sociálním a legálním rámcem. Nezastupitelné je například jejich využití při výzkumu rakoviny.

Vždy je třeba využít biologický materiál

„V určité fázi medicínského výzkumu již nestačí testování na buněčných liniích ‚in vitro‘ (pěstování organismů v laboratorních podmínkách, pozn. red.) či zvířecích modelech ‚in vivo‘ (ve smyslu zákroků nebo experimentů prováděných na živém zvířeti, pozn. red.). Tyto modelové systémy totiž nedokážou dostatečně simulovat komplexní vztahy v lidských tkáních,“ uvedl Roman Hrstka, výkonný ředitel Banky biologického materiálu MOÚ a národní koordinátor Sítě českých biobank BBMRI.cz.

Vysvětlil, že ať už se jedná o výzkum diagnostických metod, charakterizaci podmínek pro vznik nemoci, vývoj nového léku či identifikaci nových biomarkerů – tedy biologických ukazatelů spojených s konkrétním onemocněním či s rizikem jeho vzniku – ve všech těchto situacích je potřeba využít reálný biologický materiál. V českých biobankách se nachází dva miliony lidských vzorků.

Hrstka navíc v MOÚ působí i jako vedoucí výzkumné skupiny zapojené v Národním ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR). „Konkrétně pro potřeby výzkumných skupin NÚVR celá česká síť biobank doposud poskytla již více než 1 500 vzorků,“ zmínil.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Rakovina prsu? K záchraně života stačí málo. Anička nám pomohla, říká propagátorka prevence

Lékařský ředitel NÚVR a přednosta Ústavu molekulární a translační medicíny LF UP a FN Olomouc Marián Hajdúch zdůraznil, že spolupráce s biobankami v rámci NÚVR „zásadně posiluje český onkologický výzkum tím, že poskytuje standardizovaný a dobře charakterizovaný biologický materiál“.

„Archivovaný biologický materiál umožňuje efektivní identifikaci biomarkerů, testování nových terapeutických cílů a podporuje vývoj personalizované medicíny. Biobanky zároveň usnadňují sdílení vzorků mezi výzkumnými a klinickými institucemi, čímž podporují mezioborovou spolupráci a zvyšují kvalitu i reprodukovatelnost výzkumu,“ pokračoval Hajdúch.

Doplnil, že díky zapojení do mezinárodních sítí, například BBMRI-ERIC, navíc biobanky „zajišťují přístup k evropským standardům a zvyšují konkurenceschopnost českých výzkumných týmů“.

Z pohledu uživatele k tomu více doplnil Pavel Bouchal, jehož výzkumná skupina působící na Přírodovědecké fakultě MU je rovněž součástí NÚVR: „Pro nás jsou biobanky zdrojem unikátního klinického materiálu, který analyzujeme pomocí ‚omics‘ technologií, identifikujeme proteiny klíčové pro rozvoj nádorů a v dalším výzkumu se je snažíme terapeuticky zacílit. Díky excelentní spolupráci s BBMRI získáváme materiál vysoké kvality s odpovídajícími klinickými daty, která jsou nezbytná pro správný design studií a statistické hodnocení.“

Bez dárců by nebylo biobank

Vzorky uložené v biobankách pocházejí od dobrovolných dárců či pacientů. Většinou se jedná o nevyužité zbytky po standardních diagnostických odběrech či léčebných výkonech.

Společně se vzorky jsou v databázi biobanky shromažďovány i vybrané údaje o zdravotním stavu dárců, například klinická data a hodnoty laboratorních vyšetření, které mohou být pro budoucí výzkum významné.

Tyto citlivé informace jsou uchovávány v pseudonymizované podobě, takže bez příslušného klíče podle nich není možno ztotožnit konkrétního člověka s konkrétní chorobou.

ČTĚTE TAKÉ: V LA zkrotili rozsáhlé požáry. Teď se hasiči obávají, že by v nich mohla doutnat rakovina

Nezbytnou podmínkou pro uchování materiálu je souhlas dobrovolného dárce či pacienta s odběrem vzorku pro vědecko-výzkumné účely a s jeho uložením v biobance. Pokud dotyčný v budoucnu změní názor, může kdykoli svůj souhlas odvolat – vzorky jsou poté zlikvidovány.

Pro „akademiky“ jsou vzorky zdarma

Každá biobanka – jak v tuzemsku, tak ve světě – má své vyjednávací procesy a podmínky, za kterých žadateli materiál či data poskytne. V návaznosti na to se oboustranně podepisuje smlouva, ve které jsou shrnuty povinnosti žadatele i biobanky.

„Například v naší biobance poskytujeme biologický materiál a základní data akademické sféře bezplatně, pouze požadujeme v publikaci uvést biobanku, popřípadě BBMRI.cz – Síť českých biobank jako zdroj biologického materiálu,“ vysvětlil Hrstka.

V současné době se intenzivně diskutuje i o opětovném použití dat generovaných na základě poskytnutého vzorku (na principu open science, tedy otevřené vědy).

„Představme si třeba situaci, kdy výzkumník provede na poskytnutém materiálu sekvenační analýzy. Jedná se o drahou metodu, která by se nemusela opakovaně dělat, kdyby se biobance data z provedeného sekvenování vrátila, takže by je bylo možné nabízet i dalším uživatelům. Zatím tento koncept návratnosti dat do biobank není v České republice ukotven, avšak do budoucna k němu směřujeme,“ doplnil Hrstka.

České biobanky v evropské síti

Již v roce 2010 byla založena Síť českých biobank BBMRI.cz, výzkumná infrastruktura České republiky zaměřená na biobankování. V současné době ji tvoří osm členských biobank ze tří institucí – Karlovy univerzity (celkem tři biobanky), Masarykovy univerzity, Univerzity Palackého, Revmatologického ústavu, Ústavu hematologie a krevní transfuze a Masarykova onkologického ústavu, který Síť českých biobank BBMRI.cz koordinuje.

BBMRI.cz stála v roce 2013 i u vzniku evropského konsorcia BBMRI-ERIC. Být součástí umožňuje českým vědcům a institucím efektivní spolupráci s výzkumnými týmy z jiných evropských zemí včetně vytváření společných výzkumných projektů, což přispívá k posílení vědeckého potenciálu České republiky na mezinárodní úrovni.

V roce 2024 představilo konsorcium BBMRI-ERIC svůj desetiletý plán One Health, jehož cílem je standardizovat a propojit výzkum využívající vzorky z lidských, zvířecích i environmentálních biobank pro podchycení vlivu různých faktorů na vznik a vývoj chorob u člověka.

„Komplexní přístup One Health nám může pomoci rozkrýt řadu zákonitostí, které napomohou zefektivnit prevenci a diagnostiku různých onemocnění nejen v lokálním, ale také globálním měřítku,“ je přesvědčen Hrstka.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Nové léky na hubnutí jsou revolucí v medicíně. Odborník vysvětlil jejich úskalí i fungování

Pokračovat na celý článek