Pondělí 28. dubnaSvátek má Venku je 20 °C, Skoro Jasno

Spolupracovník Kinahanova drogového kartelu podnikal v Praze

Investigace.cz Před 3 týdny

Německý podnikatel a náruživý běžec Oliver Herrmann byl zatčen v Austrálii s obrovským množstvím kokainu. Vyšetřování odhalilo jeho vazby na mezinárodní drogový kartel Christyho Kinahana, který ovládá údajně až třetinu evropského trhu s kokainem. Digitální stopy z běžecké aplikace Strava a recenzí na Google Maps ukázaly, že Herrmann se často pohyboval v blízkosti šéfa kartelu. Podnikatel pravidelně cestoval i do Prahy, kde spoluvlastnil firmu. 

Německý podnikatel Oliver Herrmann byl zapálený běžec, což dokládá fakt, že před lety vyhrál maraton v jeho rodném Mnichově. Běhal i v Praze na své oblíbené trase po Prokopském údolí.

Na konci prosince 2024 Herrmanna a dalšího muže zatkla po tříměsíčním vyšetřování australská policie ve městě Perth. V jejich hotelovém pokoji policisté našli celkem dvě stě kilogramů kokainu. Droga byla zabalená v kufrech, a to v kilových blocích spolu s brýlemi na noční vidění, leteckým vybavením a hardwarovou peněženkou na kryptoměny.

Úřady hodnotu zabavených drog odhadly na 65 milionů australských dolarů (v přepočtu 941 milionů korun) a inspektor tamní policie uvedl, že za celou záležitostí nejspíš stojí „syndikát organizovaného zločinu“.

Oba muži nyní čekají na soud, který proběhne v květnu. Podle webu Bellingcat se zatím nepřiznali. Stále tak pro ně platí presumpce neviny.

Kinahanův zástupce

Deník The Sunday Times letos v lednu zveřejnil informaci, že Herrmann má úzké finanční vazby na Christyho Kinahana, sedmašedesátiletého vůdce drogového kartelu, po němž pátrají úřady po celém světě. Herrmann údajně působil jako Kinahanův zástupce v Indonésii.

Kinahanovi

Kartel Christyho Kinahana je podle Europolu zodpovědný nejméně za dvacet vražd spáchaných v Evropě.

 

Irská média uvádějí, že skupina řídí jeden z největších evropských drogových kartelů, neboť má monopol na dovoz peruánského kokainu do Velké Británie a kontroluje až třetinu evropského obchodu s touto drogou.

 

Hledaný mafián Christy Kinahan, zvaný „švihák Don“, se podle všeho už několik let schovává v Dubaji spolu se svými dvěma syny, s nimiž šéfuje zločineckému impériu. Ukrývá se pomocí falešných dokladů a pod smyšlenou identitou byznysmena Vincenta Christophera.

 

USA, Irsko, Velká Británie a Europol vyhlásily v roce 2022 odměnu v hodnotě pěti milionů dolarů (přes 115 milionů korun) za informace vedoucí k dopadení a usvědčení Christyho, Daniela i Christophera Juniora.

The Sunday Times se přitom odvolal na svůj skrytý zdroj, jenž novinářům sdělil, že jej Herrmann jednou představil vůdci kartelu. „Kinahan byl Oliverův šéf,“ řekl zdroj. „Měl z něj strach. Kinahan na něj pořád křičel,“ dodal.

Běžcova digitální stopa

Novináři z Bellingcatu spolu s kolegy z The Sunday Times před rokem zmapovali pohyb Christophera Kinahana na základě jeho profilu na Google Maps, kde hledaný zločinec v průběhu pěti let zveřejňoval stovky recenzí pod přezdívkou Christopher Vincent. Upozornil tak na přesná místa svého pobytu na třech kontinentech včetně Dubaje, kde se nyní údajně skrývá. Mafián cestoval také do Maďarska, Španělska, Belgie či Turecka.

Reportéři rovněž provedli analýzu Herrmannovy digitální stopy z jeho veřejného profilu v aplikaci Strava, kde mohou uživatelé sdílet své běžecké či cyklistické trasy. Výsledky ukázaly, že se německý podnikatel nacházel ve stejný čas v totožných destinacích jako Kinahan, který tam zrovna hodnotil restaurace a hotely.

Herrmannův účet na Stravě například potvrzuje, že podobně jako Kinahan často cestoval do Zimbabwe. Mezi únorem 2018 a květnem 2022 zaznamenala jeho aplikace v hlavním městě Harare téměř pět set aktivit. Kinahan mezitím v Harare v období od června 2019 do září 2021 udělil pětadvacet hodnocení na Googlu.

V jedné z těchto recenzí vůdce nadnárodního syndikátu organizovaného zločinu uvedl, že strávil čtyři noci v hotelu Amanzi Lodge na „konferenci o navazování obchodních kontaktů“. Den před zahájením této události běžel Herrmann pouhých 5,5 kilometrů od místa, kde byl Kinahan ubytovaný. Herrmannova aktivita na Stravě z roku 2019 tak opakovaně naznačuje, že v Harare skutečně trávil čas v blízkosti tohoto místa.

Dvě z Herrmannových běžeckých aktivit z let 2021 a 2022 se naopak konaly v centru Dubaje jen několik set metrů od kanceláře sankcionované společnosti, kterou podle americké vlády ovládá Daniel Kinahan, syn Christyho Kinahana.

Další místa, kde Kinahanův spolupracovník sportoval, souvisejí se společnostmi, v nichž Herrmann figuroval jako společník či ředitel. Desítky běhů zaznamenal mezi lety 2016 a 2019 také v Praze, konkrétně v již zmíněném Prokopském údolí. Začátek a konec jeho běhání po této trase zase ukazují, že čas podle všeho trávil v jednom z panelových domů na sídlišti Nové Butovice, a to poblíž kanceláře firmy, kterou spoluvlastnil.

Herrmann byl uveden jako finanční ředitel dnes již zaniklé irské společnosti Leveris Limited, orientované na finanční technologie a bankovní systémy. Zkrachovala v roce 2021 s dluhy ve výši zhruba 950 milionů korun. Její pražská dceřiná firma Leveris, s. r. o., je nyní v insolvenci a na firemní majetek byl vyhlášen konkurz. Svým zaměstnancům, především z oboru IT služeb, dluží odměny za vykonanou práci v řádech milionů korun.

 Strava / Oliver HerrmannNěmecký podnikatel Oliver Herrmann, který spolupracoval s Kinahany, zaznamenal desítky běhů v aplikaci Strava také v Praze. Zdroj: Strava / Oliver Herrmann

Herrmannův společník Conor Fennelly řekl novinářům z Bellingcatu, že se s německým podnikatelem seznámil v roce 2016 prostřednictvím svého spolupracovníka ze společnosti Leveris. Herrmann údajně do společnosti následně investoval a stal se jejím finančním ředitelem. Fennelly ho považoval za „spolehlivého, klidného, kompetentního a důvěryhodného“. Zpráva o jeho zatčení v Austrálii pro něj prý byla „naprostý šok“. Domníval se totiž, že Herrmann žil v Zimbabwe a trénoval běh.

Fennelly byl rovněž uveden jako „zmocněnec“ u jiné Herrmannovy firmy v Indonésii. Bellingcatu však sdělil, že o indonéské společnosti „nikdy neslyšel“ a „nemá žádné informace“ ani o její činnosti. Nakonec prohlásil, že s Herrmannem nemá žádné obchodní spojení mimo společnost Leveris a od krachu irské technologické firmy v roce 2021 s ním nebyl v kontaktu.

Zda se Herrmannovy pobyty v Praze týkaly i jeho spolupráce s Kinahanovými, není z veřejně dostupných dokumentů jasné.

Podle irského webu The Journal byla Česká republika vedle Belgie jednou ze zemí, kde Kinahanovi legalizovali výnosy ze své trestné činnosti.

Autorka textu: Barbora Šturmová

Speciál Mafie od investigace.cz si můžete poslechnout v kanálu podcastu Odposlech, který najdete na všech podcastových platformách. V pátém dílu se věnujeme irské rodinné mafii Kinahanových.



The post Spolupracovník Kinahanova drogového kartelu podnikal v Praze appeared first on investigace.cz.

Pokračovat na celý článek