„Nechceme tady ani americké vojáky, ani německou nebo ruskou základnu. Česká republika by neměla být vazalem amerických či jiných vojáků. Smlouva je pro Česko nevýhodná a zbytečná,“ řekl Okamura CNN Prima NEWS. Černochová na jeho kritiku reagovala rázně během schůze Sněmovny.
„Kladu si otázku, jestli Tomio Okamura ještě řídí SPD, nebo hnutí převzal už pan Jindřich Rajchl (předseda strany PRO, pozn. red.) a zda kolegové z SPD mají ještě důvěru ke svému předsedovi, když mu takové informace říkají,“ sdělila ministryně obrany, která již o víkendu odcestuje do Spojených států. Tam se setká s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem a v úterý pak podepíše zmíněnou obrannou smlouvu mezi Českem a USA.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zeman: Konsolidační balík vlády? Bolestivá terapie, navíc málo účinná. Naštve mnoho lidí
Černochové se zastala například šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. „SPD je největším obchodníkem se strachem. Jde o jediný politický byznys plán Tomia Okamury. Snaží se v lidech vzbuzovat strach, nenávist a závist,“ odpověděla politička na dotaz CNN Prima NEWS.
Vládu nicméně kromě členů SPD kritizují i zástupci hnutí ANO. „Další typická ukázka toho, jak špatně vláda komunikuje. Ta smlouva i její okolnosti vznikají za šedé zóny. Tvoří se tak spekulace,“ uvedl poslanec a exministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Například bývalý prezident Miloš Zeman řekl, že je zásadně proti tomu, aby v Česku někdy existovala trvalá vojenská základna jakékoli cizí země.
Podepsalo již 24 států NATO
Smlouva o spolupráci v oblasti obrany se Spojenými státy však není na mezinárodním poli žádnou raritou. Z členských států NATO ji podepsalo již 24 z celkových 31zemí. Česká republika by podle ní měla americkým vojákům poskytnout zařízení i prostory potřebné pro plnění konkrétních úkolů, na kterých se státy dohodnou.
Ve smlouvě je v této souvislosti uvedeno jedenáct vojenských oblastí včetně letiště v Čáslavi nebo tréninkového centra v Libavé. V těchto vymezených prostorách si následně „ozbrojené síly Spojených států mohou po vzájemné dohodě zřídit podpůrné činnosti“, jako jsou například „vojenské služební prodejny, bankovní a jiné finanční činnosti či společenská a vzdělávací centra“.
Cílem dohody je mimo jiné nastavit obecné podmínky pro případné působení amerických vojáků na území ČR, které po vzájemné domluvě mezi oběma státy ČR schválí. „Samotná dohoda nepovede k výstavbě vojenských základen na území ČR ani ke stálé přítomnosti amerických vojáků,“ ubezpečilo na svých stránkách ministerstvo obrany.