Sobota 03. květnaSvátek má Venku je 17 °C, Skoro Zataženo

Správa Podyjí obnovila zaniklý mokřad. Hlubší tůně by měla vyhovovat vzácnějším druhům

CNN Prima News Před 13 hodinami

Nová soustava tůní vznikla na místě bývalého mokřadu na drobném přítoku Daníže, východně od Hnanic. Jde o tři tůně různé hloubky a tvaru břehů, dvě jsou mělčí a jedna hlubší. Takové uspořádání podle ochránců přírody nabízí pestrou škálu stanovišť, která mohou využít rozmanité druhy mokřadních a vodních živočichů i rostlin. Zvláště vhodné by měly být pro obojživelníky, kdy v mělčinách by mohla najít útočiště například kuňka obecná. Hlubší tůň by měla vyhovovat vzácnějším druhům, jako jsou čolek dravý nebo blatnice skvrnitá.

ČTĚTĚ VÍCE: Zázrak pro neslyšící Laurinku. Díky operaci poprvé uslyšela zvuky, reakce byla okamžitá

Kolísání hladiny a občasné vysychání mělčích tůní by navíc mohlo postupně vést k mírnému zasolení půdy. Tím by se mohly vytvořit podmínky podobné slaniskům – velmi specifickým a vzácným biotopům typickým pro nížiny Panonské oblasti.

"Cílem je určitě podpora biodiverzity a udržení vody v krajině. Chystáme i další tůně, zpracováváme dokumentaci. Půjde opět o menší mokřady, o jedné až tří tůních," uvedl Mačát.

Malé tůně a mokřady jsou podle ochránců v krajině nenahraditelné. Pomáhají zadržovat vodu, zmírňují dopady sucha a posilují celkovou odolnost ekosystémů. Zároveň fungují jako důležitá stanoviště a migrační koridory pro řadu živočichů.

Národní park Podyjí, jenž spolu s Lednicko-valtickým areálem patří k nejnavštěvovanějším místům Jihomoravského kraje, je oblíbený pro možnosti pěší a cyklistické turistiky. V roce 2000 ho ocenila Rada Evropy Evropským diplomem za příkladnou péči o přírodní dědictví.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nejstrašidelnější les v Česku: Děsivé legendy i podrážděná zvířata. Jak vypadá Pánova březina?

Pokračovat na celý článek