Další série seriálu Hra na oliheň neboli anglicky Squid Game. Postavy v něm soutěží v dětských hrách a trestem za selhání je jedině smrt. Seriál, který ovládl obrazovky po celém světě, zasahuje i děti v Česku. „Fenomén celého seriálu je velký problém pro dětskou psychiku, protože obsahuje extrémní násilí, které zobrazuje jako běžný prostředek k dosažení cíle. Děti nejsou schopné rozeznat fikci a realitu,“ popsal pro CNN Prima NEWS odborník na školství a psycholog Karel Rajchl.
ČTĚTE TAKÉ: Zalévání květin a zahrádky o dovolené. Zahrádkář má trik s kapačkou, expertka radí hydrogel
Podle psychologů může sledování seriálu způsobit úzkosti, strach nebo problémy ve vztazích. Redakce CNN Prima NEWS před prázdninami získala obrázky dětí, na kterých v jedné z pražských mateřských škol malovaly násilné scény inspirované seriálem. O prázdninách jim navíc často chybí dohled dospělých. Podle dětského psychologa Václava Mertina chceme děti vychovávat tak, aby byly vstřícné. „To násilí ve hrách a filmech nepodporuje,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Mertin.
Hra na oliheň se stala fenoménem, který zasáhl i ty nejmladší. Jejich zájmu vycházejí vstříc nabídky letních táborů, přičemž některé tematicky přímo vycházejí ze seriálu. „Bereme hry, které tam jsou, a předáváme je do našeho tábora. V tu chvilku vedoucí s dětmi probírá ta kontroverzní témata,“ popsal realitu jeden z táborových vedoucích Viktor Kališ.
Vedoucí: Zájem mají i rodiče mladších dětí
Zájem je tak velký, že tábory snižují věkové limity. „Byl velký zájem od dětí i rodičů, že by tam chtěli poslat i ty mladší, konkrétně věkovou hranici 11 až 12 let,“ dodal Kališ. Požadavku proto vyhověli.
Podle expertů nejsou zákazy v těchto případech ideálním řešením. Naopak doporučují s dětmi sednout a vysvětlit jim, o čem podobné příběhy opravdu jsou. „Myslím si, že máme povinnost jako dospělí násilí nepodporovat. S tím, že se vyskytuje ve společnosti, nic neuděláme, ale abychom ho ještě vnášeli uměle do dovolené a prázdninových táborů, s tím úplně nesouhlasím,“ dodal Mertin.
„Napodobování násilného a soutěživého chování u dětí může vést ke konfliktům a šikaně,“ doplnil Rajchl. Podle odborníků nestačí jen vysvětlovat. Klíčová je výchova k respektu a schopnosti řešit konflikty bez násilí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pozor řidiči, nastalo nejrizikovější období nehod. Expert poradil, jak se vybavit za volant