Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových se 22. října podruhé pokusí v elektronické aukci prodat středočeský zámek Štiřín. Do první dražby uspořádané v září se nepřihlásil žádný zájemce, který by složil dražební kauci. ÚZSVM poté snížil vyvolávací cenu o osm set milionů korun na 2,5 miliardy korun. Aukce začíná 22. října v poledne a potrvá dvacet čtyři hodin, minimální příhoz je stanoven na sedmdesát pět tisíc korun.
V případě úspěšné aukce by se zámek Štiřín mohl stát nejúspěšnějším prodejem v historii majetkového úřadu. Dosud nejvyšší částku 790 milionů korun získal stát z prodeje areálu na náměstí Republiky v Praze.
Zámek dříve sloužil jako hotel s restaurací, wellness centrem a golfovým hřištěm. Původně Štiřín spravovalo ministerstvo zahraničí, které ale oznámilo, že areál nepotřebuje, a loni v červnu ho převedlo na majetkový úřad. V době převodu byl podle úřadu areál uzavřený. Letos úřad oznámil, že o zámek neprojevila zájem žádná jiná státní instituce, a proto zahájí prodej soukromým zájemcům.
Náklady na správu areálu jsou podle ÚZSVM vysoké. Ředitelka úřadu Kateřina Arajmu řekla letos v březnu poslancům ze sněmovního kontrolního výboru, že prázdný areál stojí měsíčně stát šest set tisíc korun, největší částku tvoří údržba golfového hřiště.
Kontrolní výbor proti prodeji protestoval a navrhoval, aby se správa Štiřína převedla například na Sněmovnu. Proti dražbě se stavěla také obec Kamenice, která navrhovala společný projekt se státem. V části zámku mohly být podle ní ordinace a školka a zbytek by mohl dál využívat stát.
Zámek Štiřín byl postaven v polovině 18. století. Dnešní podobu získal kolem roku 1900 po úpravách podle projektu architekta Jiřího Stibrala. V roce 1945 se vlastníkem zámku stal stát. V letech 1985 až 1993 byly v zámku provedeny úpravy, aby se mohl využívat jako hotel. Štiřín v minulosti využívali skauti, kteří se o zámek později neúspěšně soudili. Soud ale v roce 2005 rozhodl, že nynější skautská organizace Junák na zámek právo nemá.