Sobota 17. květnaSvátek má Venku je 9 °C, Zataženo Déšť

Stav EU je odstrašující, řekl Koudelka na konferenci v Praze. Nacher se zlobil na stát

CNN Prima News Před 1 rokem

Způsob, jakým dnes funguje Evropská unie, je do určité míry odstrašující. Na mezinárodní konferenci Budoucnost střední Evropy to v Praze řekl bývalý poslanec Zdeněk Koudelka (Trikolóra).

ČTĚTE TAKÉ: Cenu sv. Vojtěcha získal v Praze slovinský sociolog Rupel. Gratuloval mu i kardinál Duka

„Je lepší se dohodnout na méně věcech, než na více, pokud by měly být násilně vynucovány,“ řekl někdejší rektor Vysoké školy Karla Engliše v Brně.

K hlavnímu tématu konference pak Koudelka uvedl: „Soudržnost středoevropských zemí je velmi důležitá. Jsou to státy, které vždycky byly na pomezí významných velmocí – na jedné straně Německa, na druhé Ruska. Mají tedy nějakou společnou zkušenost, většinou z Rakouska-Uherska. Je vidět, že fungující spolupráce může být nastolena, aniž by tyto státy byly ve vleku jedné nebo druhé mocnosti.“

Konference, kterou pořádá spolek Patrimonium Sancti Adalberti, se v pražském OREA Hotelu Pyramida koná od pátku do soboty. Vrcholem pátečního slavnostního večera bylo předání svatovojtěšské ceny, Pretium Sancti Adalberti, slovinskému sociologovi a bývalému ministru zahraničních věcí Dimitriji Rupelovi.

V sobotu se pak přítomné osobnosti včetně Rupela účastní panelové diskuze zaměřující se především na sociálně-ekonomické aspekty středoevropské spolupráce.

Patří k nim loňský laureát ceny, bývalý slovenský ministr vnitra Vladimír Palko. Nebo Zoltán Fürjes, náměstek státního sekretáře pro církev a národní vztahy z kanceláře ministerského předsedy Maďarska. Vedle nich i Norbert van Handel, předseda Rakouské ligy sv. Jiří, Viktor Kostov, předseda bulharského hnutí Svoboda pro všechny, případně poslanec chorvatského parlamentu Stephen Nikola Bartulica.

Mně jde třeba o to, jestli se dnes ještě vůbec shodneme, že rodina je základ státu. Jsme bohužel v době, kdy se relativizuje úplně všechno.

Každý z nich své vystoupení zaměřil na téma, které považuje za nejpalčivější.

„Mně jde třeba o to, jestli se dnes ještě vůbec shodneme, že rodina je základ státu,“ řekl poslanec Patrik Nacher (za ANO). „Jsme bohužel v době, kdy se relativizuje úplně všechno. Ze strany státu dochází k podpoře i takových knížek, které nabádají, aby se rodina zrušila. Jako ryzí demokrat říkám, ať si lidé píší i takové věci. Ale ať to neplatí daňoví poplatníci. To je podle mého absurdní.“

Konference se koná pod záštitou kardinála Dominika Duky. Pořadatelé mají za cíl usilovat o formulování a současný výklad dědictví svatého Vojtěcha v kontextu středoevropského regionu, s přihlédnutím k jeho hodnotovým, kulturním, religiózním, ekonomickým a státoprávním potřebám.

Laureátem intelektuál i i diplomat

Na akci jde například o obnovu národních států, národohospodářského ekonomického myšlení a společných infrastrukturních projektů. Významnou roli hraje energetika a dopravní infrastruktura, postoj k politikám typu Green Deal. Se sociálními otázkami souvisí i Nacherem zmiňovaná ochrana a podpora rodiny jako základu zdravé společnosti.

Letošnímu laureátovi svatovojtěšské ceny Rupelovi je 77 let. Už v 70. a 80. letech přednášel sociologii na univerzitě v Lublani, byl šéfredaktorem časopisu Nova Vremija. Jako stoupenec svobody, demokracie a nezávislosti své země stál v lednu 1989 u založení Slovinské demokratické unie.

Později byl coby ministr zahraničních věcí členem první nekomunistické vlády, vyzkoušel si i roli poslance a lublaňského starosty. Prosadil se jako diplomat, spisovatel a intelektuál, v roce 2017 byl v Nové Gorici jedním ze zakladatelů soukromé univerzity Nova Univerza, stal se jejím rektorem.

Pokračovat na celý článek