Pondělí 05. květnaSvátek má Venku je 9 °C, Oblačno

Stovky lidí protestovaly proti vládě. Jako by vlála svastika, odsoudil Kalousek ruské vlajky

CNN Prima News Před 1 rokem

„My jsme se potkali poprvé před rokem, kdy jsme organizovali s mojí manželkou demonstraci 8. května 2022 na náměstí Republiky. Ta demonstrace byla v době, kdy se všichni báli mluvit, ne, že by se dneska nebáli, a kdy nám vyhrožovali, že půjdeme na tři roky do vězení, když budeme podporovat Rusko,“ řekl k protestujícím Vrabel. „Situace ve společnosti je ale mnohem horší, než byla před rokem. Ta situace je dneska taková, že stovka lidí je trestně stíhaná za své politické názory,“ dodal. V reakci na jeho slova lidé skandovali a tleskali.

ČTĚTE TAKÉ: Hyťhová bere zpět kritiku SPD: Okamura byl vždy korektní, strana není podnikatelská

Vrabelovi soud v dubnu nepravomocně uložil čtyřměsíční podmíněný trest s odkladem na rok a půl za šíření poplašné zprávy. Jeho výroky o tom, že Česko plánuje použít jaderné zbraně proti Rusku a následném ruském útoku na ČR, byly podle soudce Lukáše Svrčka schopné vyvolat v části společnosti obavy a znepokojení.

Na demonstraci se objevily také ruské či sovětské vlajky. To tvrdě odsoudil bývalý politik Miroslav Kalousek (TOP 09). „Na Václavském náměstí vlají sovětské vlajky se srpem a kladivem a zpívá se Internacionála. Je to stejné, jako by tam vlály nacistické vlajky se svastikou a zpívalo se ‚Die Fahne hoch‘. Z hlediska našeho právního řádu bohužel ne. Z hlediska zločinnosti obou režimů zajisté ano,“ napsal na Twitteru.

Paroubek, Volný či Skála

V proslovech se na demonstraci vystřídali také bývalý premiér a někdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek, někdejší předseda Valného shromáždění OSN a ministr zahraničí za ČSSD Jan Kavan, komunistický politik Josef Skála nebo bývalý poslanec Lubomír Volný, který byl do Sněmovny zvolen za SPD.

„Situace v republice je velmi vážná. Životní úroveň se za minulý a tento rok propadne v průměru až o čtvrtinu. A nejméně o čtvrtinu klesne hodnota úspor našim občanům. Zažíváme něco podobného, co v roce 1953 zažili naše rodiče a prarodiče při Zápotockého měnové reformě,“ uvedl Paroubek. Kritizoval také přístup České národní banky k boji proti inflaci nebo česko-americkou dohodu o obranné spolupráci. Demonstrující při zmínkách o ministryni obrany Janě Černochové nebo premiéru Petru Fialovi (oba ODS) vykřikovali „demisi“ a „hanba“.

Lidé na Václavském náměstí také drželi transparenty s nápisy „Chceme zpět levné energie“ nebo „Pryč s NATO“. Někteří nesli vlajky KSČM, u stánků bylo možné podepsat různé petice. Před začátkem akce zaznamenala zpravodajka ČTK slovní potyčku mezi českým a ukrajinským občanem, obešla se ale bez zásahu policie.

Protestující před Národním muzeem naopak měli cedule s hesly „Mír nastane, když zvítězí Ukrajina“ či „Rychlé vítězství Ukrajiny = stálý mír ve světě“. Kromě ukrajinských a českých vlajek bylo možné před budovou muzea spatřit také vlajky NATO a EU. Živá kapela pak hrála českou, ukrajinskou a evropskou hymnu.

Pokračovat na celý článek