Podezřelým, kterého policie zadržela v souvislosti s útoky v hlavním městě, má být podle MF DNES 24letý muž s několika záznamy v trestním rejstříku, mimo jiné za majetkovou trestnou činnost. Za násilný trestný čin podle redakce zatím souzen nebyl. „Ano, není pro nás neznámou osobou,“ okomentoval mužovu historii policejní mluvčí Jan Daněk.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Krvavý útok na gymnáziu v Německu. Mladík tam ubodal studentku, policie nastínila motiv
Útočník ve čtvrtek sekerou napadl ženu s kočárkem v ulici U Hostavického potoka v Praze 9. Ve stejný den našli policisté u Kyjského rybníka mrtvolu muže. V pátek došlo k dalším útokům, tentokrát v Kunratickém lese. Agresor tam napadl alespoň tři lidi, včetně sportujícího seniora, kterému způsobil otevřené poranění hlavy. Podle informací CNN Prima NEWS tentokrát útočil tyčí.
Policisté vyšetřují i možnou souvislost s případem z Kyjí, který klasifikovali jako vraždu. „Protože je to vzdušnou čarou asi 1,3km od místa útoku sekerou, musíme se zabývat i skutečností, že spolu mohou případy souviset. V tuto chvíli ale není žádná přímá indicie, že by tomu tak bylo,“ uvedli na sociální síti X.
Lesy jsou jako magnet
Útoky z Kunratického lesa mnohým připomněly nedávnou vraždu otce s miminkem z Klánovického lesa, kterou spáchal střelec z Filozofické fakulty UK. Že na podobných místech dochází k trestným činům, není podle bývalého ředitele pořádkové policie Policejního prezidia Martina Hrinka náhodou. „Vidíte, že ten les láká. Myslím si, že inspirací pro útočníka se sekerou může být možnost být na odlehlém místě, například nejlépe v nějakém lesoparku a tam zaútočit,“ popsal pro Lidové noviny.
„Vždycky platilo, že kdo chce někoho zabít, hledá temná místa, vybírá si podle toho i noční čas. Městské lesoparky byly vždy problémové. Sloužil jsem ve městě, kde jich bylo několik, a jestli docházelo k takovým připraveným násilným činům, lesoparky byly vždycky lákadlo. Říká se tomu magnet kriminality,“ vysvětlil.
Pachatele mohla podle Hrinka ovlivnit i tragická střelba na univerzitě. „V dnešní době je hodně lidí, kteří možná i při sledování těchto masových vražd, jako byla ta na Filozofické fakultě UK, dostávají skrytou inspiraci k tomu, že násilí je normální. Z toho důvodu následují podobné útoky. Agrese se zvyšuje, a čím více se o tom mluví v médiích, tím více stoupá pravděpodobnost toho, že někteří lidé, kteří k nějakému útoku měli blízko, ale neprovedli ho, se k němu mohou nakonec snížit,“ uvedl. Policie je podle něj nyní v návaznosti na masakr nervóznější a citlivější na různé informace.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Brutální vrah s kladivem. Patrik Konya nejprve ubil otčíma, pak útočil i za mřížemi