„Musí se regulovat potraviny. Je to otázka jenom vytipování těch nejčastěji nakupovaných pro obyvatele,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Středula. Zároveň pronesl, že vláda v tomto ohledu nijak nekoná. „Úplně zarážející bylo prohlášení pana ministra zemědělství (Zdeňka Nekuly z KDU-ČSL, pozn. red.), který po roce řekl, že ty marže jsou vysoké. Ale to je jeho zodpovědnost, aby se k tomu postavil,“ pokračoval odborový předák.
Středula řekl, že Česká republika má jednu z nejvyšších inflací mezi evropskými státy, která podle něj bude na obyvatele s nižšími a středními příjmy působit silou až 30 procent. „To je naprostá katastrofa. Pokud se to nezmění, úplně všechno se nám tím zboří,“ varoval. Chválu si od něj naopak vysloužila Česká národní banka (ČNB), která dle jeho slov v pozitivním smyslu srážela cenu české koruny.
Na tyto výroky reagoval hlavní ekonom BH Securities a premiérův poradce Křeček. „Ve chvíli, kdy by se uplatňovalo řešení, které nastínil pan Středula, to znamená regulace cen, by to pomohlo na pár měsíců,“ zmínil ekonom. Následně popsal, že by se karta brzy obrátila. „Negativa, kterou by to přineslo, by byla daleko horší, než kdyby se ceny neregulovaly. My to totiž víme, stalo se to například v Maďarsku,“ dodal Křeček.
ČTĚTE TAKÉ: PŘEHLEDNĚ: Letošní Velikonoce jsou rekordně drahé. Za co všechno si připlácíme?
Připomněl krok tamní vlády premiéra Viktora Orbána, který vedl k tomu, že se v Maďarsku později ohromně zvedla inflace, která je dodnes vyšší než v Česku. „Regulace cen vede k tomu, že položky, které se regulují, často v obchodech vůbec nejsou. Naopak marže na ostatních neregulovaných položkách jsou o to vyšší, aby se dohnaly ty ztráty z těch regulovaných položek,“ pokračoval Křeček a připomněl také dlouhé kolony na maďarských čerpacích stanicích v době, kdy tamní vláda zregulovala ceny pohonných hmot. „Důsledek je takový, že ceny poskočí ještě víc a na trhu se sníží konkurence,“ dodal ekonom.
Křeček varoval před podobným krokem u nás. „Zhorší se prostředí a dlouhodobější důsledek tohoto opatření je, že situace se ještě zhorší, než když se cenová regulace neudělá. Já chápu, že je to líbivé řešení. Ceny jsou vysoké, tak je zregulujme, ale ten důsledek v tržní ekonomice tohoto opatření je prostě katastrofální a udělat ho nemůžeme, protože na to doplatí jedině spotřebitelé,“ komentoval poradce premiéra.
Křeček: Nákupy v Polsku se vyplatí i Pražanům
Středula na jeho slova kontroloval příkladem Francie, která zregulovala zhruba 120 nejčastěji kupovaných výrobků. „Dokonce následně docházelo k samoregulaci ze strany i těch prodejců, kteří chtěli přispět k tomu, aby nebyla tak vysoká inflace,“ pokračoval Středula.
„V Čechách došlo k tržnímu selhání. Tady se ceny utrhly, protože to nikdo nechce regulovat. To je ideologie, a ta je velmi problematická,“ řekl dále odborový předák. Doplnil, že nevolá po zastropování cen a udání maximální výše, za kterou by se jednotlivé výrobky měly prodávat. „My jsme chtěli, aby ta výzva byla jednoznačná. Použít tento zákon, začít regulovat marže. Dojde k tomu, že ti, kteří si ty marže zvýšili enormním způsobem, je budou muset snížit,“ doplnil ve vysílání CNN Prima NEWS Středula.
Křeček zmínil, že velký problém vidí v tom, že se podle něj české zemědělství od dob komunismu příliš nezměnilo a nepodařilo se ho „rozdělit na menší konkurenční celky. „Je to selhání všech vlád od listopadu (1989) a potom samozřejmě vidíme, že je tady příliš vysoká koncentrace některých řetězců, které mají často stejného vlastníka, byť mají různé značky,“ dodal ekonom.
Křeček radí, aby lidé na nákupy jeli například do Polska, kde jsou výhodnější ceny. „Není to řešení pro všechny, ale už se to vyplatí i Pražanům jezdit na větší nákupy do Polska,“ řekl Křeček. Jedním dechem dodal, že takový krok je dobrý pro běžné lidi, ale už není tak dobrý z pohledu vlády, protože to nepodporuje tuzemskou ekonomiku.