Středa 30. dubnaSvátek má Venku je 17 °C, Polojasno

Stříbro a králové jsou symbolem Kutné Hory už po staletí. Pojďme se na chvíli vrátit do časů jejich největší slávy

CNN Prima News Před 3 hodinami

Asi každý někdy slyšel o Kutné Hoře jako o stříbrném městě. Právě odtud se ve středověku razily slavné pražské groše. Město bylo ve své době velmi důležité, a to nejen pro české krále. Díky velkému nalezišti stříbra se Českému království dařilo financovat například stavby jako katedrálu sv. Barbory, Vlašský dvůr, ale i zahraniční politiku. Ve zmíněném Vlašském dvoře se nejen razily mince, ale také uchovávalo vytěžené stříbro, které tak určovalo hospodářskou sílu království.

Ředitel Českého královského institutu JUDr. Zdeněk Prázdný doplňuje: „České země se v jeden okamžik staly jednou z nejvlivnějších a nejbohatších zemí ve střední Evropě. Samotný fakt, že měli svoje groše, svoji měnu a velké množství stříbra, měl obrovský vliv především na investování."

Český královský institut, který vznikl před čtyřmi lety, chce tuto část historie připomínat. Zároveň pokládá otázku, která by určitě zajímala nejednoho z vás. Může se v budoucnu Česká republika změnit zpátky na království? Podle zástupců institutu by to právně nebylo nic nemožného. Stačilo by pár hlasů v parlamentu a změna ústavy.

Součástí činnosti institutu jsou akce pro veřejnost, přednášky nebo i účast na historických slavnostech, jako je Královské stříbření v Kutné Hoře. Lidé tu mají možnost dozvědět se více o době českých panovníků a jejich vlivu na naši zemi.

„Nesmazatelným písmem se do naší historie zapsal Václav II. vydáním horního zákoníku. To znamenalo, že všechno stříbro patřilo jen jemu a mohl si s ním dělat, co chtěl,” vysvětluje Kateřina Špalková, místostarostka Kutné Hory.

Ale co život takových horníků, díky kterým se v Kutné Hoře mohlo bohatnout? Ten nebyl vůbec jednoduchý. Pracovali šest dní v týdnu a jejich směny vždy začínaly tím, že museli slézt úzkými štolami až půl kilometru pod zem. Následně v těžkých podmínkách lámali stříbrnou rudu kladivy a dláty, často v téměř neprostupném prostoru. Po několika hodinách práce je čekal náročný výstup zpět na povrch. Volnou měli jen neděli, kdy se chodilo do kostela. Přesto právě jejich úsilí stálo za bohatstvím, které z Kutné Hory udělalo jedno z nejvýznamnějších měst středověké Evropy.

Na své si přijdou i ti, kteří se chtějí k historii přiblížit ještě víc. Kromě slavností ve znamení králů a rytířů, kde si můžete vyzkoušet lukostřelbu, šerm a jiné středověké aktivity, můžete prozkoumat detailní historii Kutné Hory zblízka v Českém muzeu stříbra.

Ačkoliv žijeme v demokratické zemi, jak ukazuje třeba každoroční slavnost Královského stříbření, kousek královských časů lidem přeci jen stále chybí. Proto je Kutná Hora ideálním místem, kam vyrazit na výlet i s celou rodinou a připomenout si, jak se tehdy tvořila budoucnost České republiky.

Pokračovat na celý článek