Turecko a Maďarsko jsou poslední dvě země, které vstup Švédska do aliance ještě neratifikovaly. Maďarský parlament se souhlasem otálí od loňského července s ohledem na kritiku od některých švédských politiků na adresu Budapešti kvůli zhoršování stavu demokracie v Maďarsku.
ČTĚTE DÁL: Češi přešli na stranu evropských federalistů, tvrdí Orbán. Suverenitu brání jen Polsko a Maďarsko
"Není jisté, že vstup (Švédska do NATO) musíme ratifikovat," řekl v neděli v televizi HírTV Köver, vysoce postavený poslanec z vládnoucí strany Fidesz.
Reuters připomíná, že jeho vyjádření přichází krátce poté, co maďarský ministr zahraničí poslal dopis svému švédskému protějšku, ve kterém dal najevo znepokojení nad "zaujatými a nespravedlivými" obviněními, která někteří švédští politici podle něj vznášejí vůči maďarské vládě.
Švédsko podalo přihlášku do NATO loni na jaře společně s Finskem. Skandinávské země to udělaly v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Finsko už členem aliance je.
Na maďarský krok reagují i čeští politici v čele s Markétou Pekarovou Adamovou, která poznamenala, že NATO Švédsko na rozdíl od Maďarska potřebuje.
Maďarský parlament se znovu sejde tento měsíc, ale není jasné, zda na programu bude mít debatu a hlasování o vstupu Švédska do NATO. Maďarští a turečtí představitelé říkají, že spolu postup v této věci úzce koordinují. Rozšíření aliance musejí vždy schválit všichni její stávající členové.
Podívejte se, jakým způsobem se Viktor Orbán stal naposledy premiérem Maďarska.