Stačilo pár vět pro veřejnoprávní televizi a David Svoboda rozpoutal bouři. „Ten válečný konflikt stále probíhá. A jak víme, tak první obětí každého válečného konfliktu je pravda. A rezoluce OSN? Může to být klidně mýlka, co já vím,“ zaznělo z úst olympijského vítěze z Londýna. Ostrá kritika na sebe nenechala dlouho čekat a přilétla snad ze všech stran.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Balšínek: Černochová přispívá k radikalizaci společnosti. Reakce na Svobodu byla teatrální
„Ministerstvo obrany se distancuje od výroků pětibojaře Davida Svobody, člena resortní ASC Dukla, který v ČT relativizoval a zpochybňoval zločiny, jež Rusko páchá na Ukrajině, a schvaloval, aby reprezentanti Ruska a Běloruska startovali na olympiádě,“ uvedl resort na svém Twitteru.
Ohradil se také olympijský vítěz z Nagana, hokejový brankář Dominik Hašek. „Je to šílené, takhle to nejde,“ nechal se slyšet Hašek.
Jedním z mála, který se Svobody zastal, je další olympijský vítěz, vodní slalomář Lukáš Pollert. „Že „první obětí každého válečného konfliktu je pravda“ si myslím také a stejně tak jako David s Ruskou agresí na Ukrajině též nesouhlasím,“ uvedl Pollert.
Na sociálních sítích to Svoboda pořádně schytal. Olympionik tedy rychle přispěchal s vysvětlením. „Byl jsem pozván, abych se vyjádřil k aktuálnímu postoji MOV (Mezinárodní olympijský výbor, pozn. red.), který připouští účast těchto sportovců pod neutrální vlajkou,“ vysvětlil na sociálních sítích Svoboda s tím, že není obhájcem MOV ani ruských a běloruských sportovců a připojil i omluvu.
Nutno ale dodat, že ani podle ankety komise sportovců ČOV (Český olympijský výbor, pozn. red.), ani mezi sportovci vlastně nepanuje shoda. Proti účasti Rusů a Bělorusů na velkých akcích je strikně jen necelá polovina z oslovených 208 sportovců, jen o něco menší skupina by to s určitými výhradami, nebo dokonce bez výhrad akceptovala.
Ke Svobodově výroku se vyjádřila i řada politiků. „Nepochopím, jak tohle může voják a olympionik zpochybňovat,“ reagovala na Twitteru ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která dokonce uvažuje, jak pětibojaře potrestat. Jan Lacina, místopředseda hnutí STAN volil opatrnější slova: „Jsem z toho postoje zklamán, netroufal bych si ho kritizovat, ale můj postoj to není.“
Postoj MOV, který chce návrat ruských a běloruských sportovců, byť pod neutrální vlajkou, zklamal i české ústavní špičky. „Nepovažuji za vhodnou účast ruských a běloruských sportovců na klíčových sportovních událostech,“ uvedl premiér Petr Fiala (ODS). „Ač je mi některých sportovců líto, tak by měli být vystaveni izolaci,“ souhlasil i prezident Petr Pavel.
„Na Ukrajině zemřely stovky sportovců, olympijské ideály byly pošlapány. Rusko porušilo chartu OSN i chartu mezinárodního olympijského hnutí,“ odmítá účast sportovců z Běloruska a Ruska na olympiádě ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).
S názorem MOV ale souhlasí například předseda hnutí SPD Tomio Okamura. „Účast bych nezakazoval, protože sport má spojovat a hrozí tak rozpad olympijského hnutí,“ uvedl Okamura.
Podle prezidenta mezinárodního olympijského výboru jsou odsuzující výroky evropských, tedy i českých státníků, zavrženíhodné. Tvrdí, že tím narušují autonomii sportu.