Podle studentů maturitních ročníků obtížnost státní zkoušky z matematiky ze 2. května výrazně překročila běžně očekávanou úroveň. „Vymykala se standardům předchozích ročníků. Podle názorů mnoha studentů i učitelů test obsahoval úlohy, které svým rozsahem, složitostí nebo formulací neodpovídaly požadavkům kladeným na středoškolské vzdělávání v rámci rámcových vzdělávacích programů,“ píšou studenti ve zveřejněné petici.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Všechna letošní zadání na jednom místě. Zvládli byste přijímačky z češtiny a matematiky?
Po Cermatu a resortu školství pod vedením Mikuláše Beka (STAN) požadují, aby srovnali obtížnost testu s předchozími roky, zohlednili úroveň náročnosti při vyhodnocování výsledků a případně snížili bodovou hranici pro úspěšné složení zkoušky. Petice posbírala tisíce podpisů a další přibývají.
Výběr úloh z letošního didaktického testu z matematiky si můžete vyzkoušet v modulu níže. Některé musely projít drobnými úpravami ve formulaci, zkouška totiž požaduje i uvedení celého postupu řešení do záznamového archu. Výsledek jednotlivých úkolů se nicméně neliší.
Pokud byste chtěli nahlédnout do celého testu a vypočítat všech 25 příkladů, můžete si ho stáhnout na webu Maturita z matematiky. Najdete tam také záznamový arch a kompletní řešení, včetně rozepsaných rovnic.
Výsledky přijdou v polovině května
Na test z matematiky měli studenti 135 minut. Podle novely zákona z roku 2020 organizuje Cermat jen didaktické testy. Nehodnotí je známkami, ale procenty a slovy „uspěl“ či „neuspěl“. Výsledky by školám měl podle informací na webu předat do 15. května. Na podzim se budou zkoušky konat od 1. do 5. září, výsledky těchto testů budou zveřejněny do 10. září.
Ke státním maturitám jde letos poprvé 80 828 žáků, asi o 6,9 procenta více než loni. Včetně těch, kteří například zkoušku opakují, se k jarnímu termínu státních maturit přihlásilo zhruba 84 750 lidí – nejvíce od roku 2014.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Boj o místa ve školkách začíná. Za nepřijaté děti budou obce rodičům platit tisíce