Pondělí 12. květnaSvátek má Venku je 17 °C, Skoro Jasno

Tisíce protestujících proti vládě pochodovaly Prahou. Žádaly demisi vlády

Aktuálně.cz Před 1 rokem

 Reuters

Protest proti vládě iniciovala neparlamentní strana PRO (Právo Respekt Odbornost). Na Václavském náměstí se ho podle policie účastnily vyšší jednotky tisíců lidí, většina z nich šla také v pochodu na Letnou.

Při pochodu demonstrantů Prahou kolem 17:30 stála auta na magistrále od Nuselského mostu do centra a řidiči měli zpoždění přibližně půl hodiny. Mluvčí policie Jan Daněk po 18:00 řekl, že policisté nemuseli na demonstraci ani při přesunu protestujících centrem řešit žádné problémy. Očekává brzké ukončení akce.

Na demonstraci se prodávala třeba trička s nápisem Fialová žebrota. Přestože primárně je akce svolaná jako protest proti současné české vládě Petra Fialy (ODS), v davu bylo vidět i transparenty s nápisy "Pryč s poskoky USA" a na místě byl stánek iniciativy Ne základnám s transparentem "Pryč z NATO". Další lidé na místě sbírali podpisy proti zákazu aut na benzín a naftu. Na náměstí měli také svůj stánek komunisté.

Rajchl ve svém projevu kritizoval politiku české vlády a hlavně premiéra Fialu. "Vidím, že mezi námi jsou význační hosté včetně poslanců hnutí ANO. Pevně doufám, že příště budou tady s námi, abychom spojili síly, aby vláda Petra Fialy konečně podala demisi," uvedl.

Demisi vlády

"Nechceme vládu EU, nechceme vládu americkou ani vládu ukrajinskou, nechceme vládu ruskou ani čínskou, chceme vládu České republiky, českých občanů," řekl. Kritizoval, že Češi mají vysoké ceny energie nebo to, že ČR je podle něj jediný stát v Evropě, který se ekonomicky nevrátil na úroveň před pandemii nemoci covid-19. Lidé skandovali "Demisi!".

Sociální a zdravotní systém je podle Rajchla pod "přívalem ekonomických migrantů z Ukrajiny k prasknutí". Kritizoval také nedostatek léků či ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), záměr přijmout euro či takzvanou Istanbulskou úmluvu. "Investujme do zdravotnictví, našich lidí a nekupuje zbraně," řekl a kritizoval rovněž českou pomoc Ukrajině válčící proti ruské invazi.

Pro vystupňování nátlaku na vládu je podle Rajchla třeba, aby se do akcí zapojily v co největší míře odbory, protože jedině ty mohou vyhlásit stávky. Na demonstraci vystoupil předseda asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. "Nejsme přisluhovači žádné politické garnituře," řekl.

Vláda podle něj neplní své sliby a zneužívá své postavení. Každá desátá rodina podle něj nemá finanční hotovost, důchody byly podle něj nehorázně sníženy a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) se stal symbolem ožebračování důchodců.

"Český průměrný důchod je polovina minimální mzdy v Německu," řekl. Kritizoval, že minimální mzda neroste ani o inflaci a "podnikatelé brečí, že na mzdy nemají". Vládní konsolidační balíček označil za "neskutečný omyl", protože podle něj neřeší zadlužování ČR. Zmínil i podle něj vysoké zisky nadnárodních řetězců, které stále rostou.

S kritikou vlády vystoupili také třeba advokátka Klára Samková, tanečník Petr Zuska nebo senátorka Jana Zwyrtek Hamplová (za Nezávislé). Podle fotografie na sociálních sítí na demonstraci objevil i děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík.

Pokračovat na celý článek