"Peskovovy nedávné komentáře o stavu jednání jsou orwellovské. Ruská tvrzení, že mírová jednání zdržují USA a Ukrajina, jsou nepodložená," ohradil se ostře Kellog v příspěvku na sociální síti X.
"Prezident (Donald) Trump se důsledně a neústupně zasazuje o dosažení pokroku v ukončení války. Naléhavě vyzýváme k okamžitému příměří a k přechodu k třístranným rozhovorům o ukončení války," doplnil s tím, že Rusko nemůže nadále otálet s časem, zatímco bombarduje civilní cíle na Ukrajině.
Peskov v rozhovoru pro běloruskou státní televizi Belarus 1 TV, na který upozornila agentura Reuters, uvedl, že si myslí, že by se mohlo podařit dojednat mír. Ale o Rusko podle jeho slov až tak nejde.
"Hodně samozřejmě záleží na postoji kyjevského režimu. A záleží také na tom, jak účinně bude pokračovat zprostředkovatelské úsilí Washingtonu," řekl.
Maximalistické požadavky Ruska
Slova z Kremlu přicházejí v době, kdy válka vstupuje do čtvrtého léta. Navzdory neschopnosti Ukrajinu porazit a dosáhnout významných úspěchů na bojišti, Rusko stále trvá na svých maximalistických požadavcích.
Na jednáních v Istanbulu 2. června Moskva ukrajinské delegaci předložila memorandum, které obsahovalo požadavky, aby se Ukrajina zcela stáhla z okupovaných území, zavedla omezení počtu vojáků a zbraní a trvale se vzdala plánů na členství v NATO. Svůj návrh předložila druhé straně i Ukrajina.
Putin na tiskové konferenci v běloruském Minsku pak 27. června prohlásil, že nic překvapivého se ale nestalo. "Jsou to dvě naprosto protichůdná memoranda," řekl s tím, že Moskva je otevřena dalšímu kolu jednání.
Směrem k ruskému postoji vyjádřil frustraci i německý ministr zahraničí Johann Wadephul během své návštěvy Kyjeva. "Putin neustupuje ze svých maximalistických požadavků - nechce vyjednávat, chce kapitulaci," řekl.