„Dle předběžného hodnocení vznikla konvektivní buňka, pravděpodobně supercelární povahy, před postupující linií bouřek,“ uvedli na Facebooku čeští lovci bouřek. Dodali, že tmavá rotující oblaka byla pozorována ještě před vznikem samotné tromby, tedy „trychtýře“, který po doteku se zemí způsobuje tornádo.
ČTĚTE TAKÉ: Další tornádo v Česku? U Letovic lidé natočili nezvyklý úkaz s vírem ve tvaru trychtýře
Tromba podle lovců bouřek zřejmě vznikla v okolí Kunštátu a postupovala směrem na Letovice. „K prokazatelnému kontaktu se zemským povrchem došlo v katastru obcí Nýrov a Lhota,“ popsali s tím, že tornádo tam způsobilo škody odpovídající intenzitě F0, tedy nejnižšímu stupni. Poničilo střechy a polámalo stromy.
V pátek potrápily bouřky většinu republiky. „Místy byly i silné a doprovázené zejména nárazy větru kolem 70 km/h. Nárazový vítr lámal stromy i ve středních Čechách, na Vysočině nebo na severu Jihomoravského kraje,“ dodala pro CNN Prima NEWS meteoroložka Jana Hujslová.
Meteorologický jev, jako je tornádo, je typický pro oblast Spojených států amerických. Ve stejnou dobu jako na Moravě se vyskytlo v části jihu a středozápadu USA. Bylo ale doprovázeno ničivými bouřemi a během pátečního odpoledne místního času si v Arkansasu podle stanice CNN vyžádalo nejméně tři mrtvé a desítky zraněných.