Středa 09. červenceSvátek má Venku je 21 °C, Oblačno

Třikrát vražednější horko: Právě skončená vlna veder zabila v Evropě tisíce lidí, tvrdí vědci

CNN Prima News Před 6 hodinami

Klimatická změna způsobená člověkem zintenzivnila nedávnou vlnu veder v Evropě a zvýšila počet úmrtí v důsledku veder o přibližně 1 500 ve 12 sledovaných městech Evropy, konstatuje studie vědců z Imperial College London a London School of Hygiene & Tropical Medicine. Na zprávu upozornil server Euronews.

ČTĚTE TAKÉ: Kdo z Čechů zvedne ruku proti von der Leyenové? Europarlament hlasuje o nedůvěře Komisi

Výzkumníci zjistili, že změna klimatu téměř ztrojnásobila počet úmrtí v důsledku veder. „Vlny veder jsou extrémně smrtelné a oficiálně hlášená úmrtí jsou stále značně podhodnocená. Zatímco předchozí recenzované studie odhadovaly úmrtí v důsledku veder, která lze přičíst změně klimatu během konkrétních událostí, tato studie je první, která tak učinila,“ píše studie.

„Klimatické změny způsobily mnohem vyšší teploty, než které by byly bez nich, což je zase mnohem nebezpečnější,“ uvedl pro Reuters výzkumník z Imperial College London Ben Clarke.

Až o čtyři stupně vyšší teplota

Studie se týkala 12 měst včetně Barcelony, Madridu, Londýna a Milána, v nichž podle výzkumníků změna klimatu zvýšila teploty v období vln veder až o čtyři stupně Celsia.

„Používání fosilních paliv zvýšilo teploty v těchto městech až o 4 stupně Celsia,“ píší vědci ve studii.

Upozorňují zároveň, že průměrná teplota bude během vln veder i nadále stoupat a vyšší pravděpodobně bude také počet obětí, pokud svět z velké části nepřestane spalovat ropu, plyn a uhlí a nedosáhne klimatické neutrality.

Vysoké teploty navíc vážně zvyšují riziko úmrtí pro zranitelné osoby, včetně osob starších 65 let a osob s již existujícími zdravotními potížemi. Zhoršené zdravotní obtíže lidí pak nutně vedou k rostoucím nárokům na zdravotní služby a ke zvýšené spotřebě energie.

O tom, že jsou letos teploty v Evropě na novém extrému, informoval dříve také evropský program Copernicus.

„Většina západní a střední Evropy zaznamenala v červnu 2025 nadprůměrně vysoké teploty vzduchu. Západní Evropa jako celek zaznamenala nejteplejší červen v historii s průměrnou teplotou 20,49 stupně Celsia, což je o 2,81 stupně Celsia více, než je průměr let 1991–2020,“ píše analýza Copernicu.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nad Českem úřaduje Gabriel, nebezpečí povodní stále platí. Mapa ukazuje, kde pršelo nejvíc

Pokračovat na celý článek