V pondělí americký prezident Donald Trump oznámil dobrou zprávu pro Kyjev. Povolil totiž ostatním členům NATO, kteří podporují Ukrajinu, nákup amerických zbraní. Zahrnuty mají být i potřebné protiletadlové rakety Patriot a baterie, které je odpalují.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hezky jsme si popovídali, ale on zasáhl další město. Trump popsal telefonát s Putinem
Přesná podoba amerického balíčku zbraní není zatím jasná. Ať už ale bude jakákoliv, jedná se přesně o to, co Ukrajina potřebuje, uvádí analýza CNN. Palbu ruských balistických raket totiž mohou zastavit pouze americké rakety Patriot a jejich dodávku může schválit pouze Bílý dům. Ukrajině tyto rakety chyběly, stejně jako další sofistikované americké zbraně, které sice nebyly zmíněny, ale mohou být součástí dohody. Jde o krátkodobou, ale zásadní pomoc.
Pro Ukrajinu je však bolestivé to, co nebylo oznámeno: Okamžité sekundární sankce proti odběratelům ruských energetických surovin, což by podstatně vyprázdnilo kremelskou pokladnu. Rozsah sankcí, které se objevily v návrhu zákona v americkém Senátu – potenciálně by šlo o 500procentní clo na veškerý obchod s těmi, kteří kupují ruský plyn a ropu –, by byl devastující.
Americký prezident také pohrozil Rusku a jeho obchodním partnerům uvalením až stoprocentních cel a dalších sankcí, pokud nebude do 50 dní uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou. To dává Vladimiru Putinovi čas zhruba do září: Buď aby si Donald Trump rozmyslel svůj postoj, nebo aby ruská letní ofenziva, o které se spekuluje, změnila situaci na bojišti natolik, že bude Putin ochoten usilovat o zmrazení konfliktu.
Co Čína a Indie?
Toto období také otevírá prostor pro to, aby se asijské mocnosti Indie a Čína případně pokusily odpojit od ruské energetiky, což je ale málo pravděpodobné kvůli jejich závislosti a složitosti takového kroku. Teoreticky by také mohly vyvinout tlak na Moskvu, aby válku ukončila. To je však obtížné zejména pro Čínu, jejíž představitelé nedávno naznačili, že si nemohou dovolit, aby Rusko konflikt prohrálo. Obávají se totiž, že by se Spojené státy poté mohly plně soustředit na soupeření s Čínou.
Trump se také podle analýzy ještě nevzdal myšlenky, že Kreml ve skutečnosti chce mír. Vyhnul se také některým razantním krokům, které mohl použít. Na Ukrajinu například netečou žádné nové americké peníze.
Trumpova politika vůči Ukrajině se tak možná změnila svou náladou, ale zachovává si klíčové prvky z minulosti: Touhu, aby účet zaplatil kdokoli jiný než USA, dlouhé lhůty poskytované Kremlu a matoucí víru, že Kreml chce mír. Kyjev může být prozatím v klidu, brzy však opět může přijít známý nával zklamání.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ruští vojáci byli zajati pouze drony a roboty. Ukrajinská armáda provedla neobvyklou operaci