Skoro dvě desítky miliardářů z celého světa se vyjádřily k nově navrhovanému prezidentskému vízu zvanému „zlatá karta“. Většina z nich nemá zájem.
Donald Trump na konci února oznámil plán prodávat takzvané „zlaté karty“ za pět milionů dolarů, tedy asi 120 milionů korun, které by svému držiteli poskytovaly trvalý pobyt a pracovní povolení v USA. „Bohatí lidé budou do naší země přicházet tak, že si tuto kartu koupí,“ řekl Trump novinářům v Oválné pracovně. „Budou bohatí a budou úspěšní.“
Trump tento plán, který podle něj začne platit během března, představil jako způsob, jak snížit federální deficit. „Budeme schopni prodat možná milion těchto karet, možná i více. A když ta čísla sečtete, jsou docela dobrá. Pro představu, milion karet by měl hodnotu pět bilionů dolarů.“ Tedy asi 120 bilionů korun, což je skutečně velká částka, která by rozpočet České republiky pokryla na dalších přibližně šestapadesát let.
Pokud by si ji tedy někdo skutečně koupil. Jaký je ale zájem nejbohatších lidí světa? Forbes hovořil s osmnácti miliardáři z celého světa, kteří pocházejí z Ameriky, Evropy, Asie a Afriky, aby zjistil jejich zájem.
Třináct miliardářů – tedy téměř tři čtvrtiny dotázaných – uvedlo, že by o nákup zlaté karty neměli zájem, zatímco tři jsou na vážkách. Forbes narazil pouze na dva miliardáře, kteří uvedli, že by o koupi vážně uvažovali.
„Pokud jste miliardář, nepotřebujete ji,“ říká jeden kanadský miliardář. „Podle mého názoru není důvod, aby bohatí lidé do tohoto programu šli,“ dodává evropský miliardář. „Kdo má podnikatelský nápad, může ho realizovat už teď a velmi levně, tak proč utrácet pět milionů dolarů?“ polemizuje jeden ruský miliardář. „Nechápu, že by za to někdo zaplatil takovou částku.“
Mnoho bohatých cizinců již totiž v USA investuje ze zahraničí a vstupuje na americký trh, aniž by žádali o povolení k pobytu nebo občanství. „Nemusím přijet do Spojených států, abych tam mohl investovat,“ říká oslovený kanadský miliardář.
Mnozí z ultrabohatých si jednoduše myslí, že americké občanství nepotřebují a ani o něj nestojí. Někteří ani nemají zájem stěhovat se ze zemí, kde vybudovali své podniky a založili rodiny. „Nikdy bych nechtěl být občanem jiné země než Indie, zvláště v tomto století,“ říká Abhay Soi, který předsedá druhému největšímu indickému řetězci klinik. Je jedním ze sedmi indických miliardářů oslovených Forbesem, kteří uvedli, že o zlatou kartu nemají zájem.
Dále jsou tu daňové otázky. Spojené státy jsou jednou z mála zemí, která zdaňuje své občany z jejich příjmů po celém světě, bez ohledu na to, kde se zdržují. Což je dnes podle několika miliardářů oslovených Forbesem hlavní nevýhoda získání občanství.
Trump na konferenci uvedl, že držitelé zlatých karet nebudou muset platit žádnou daň z příjmů mimo Spojené státy, což jim potenciálně poskytne obrovskou daňovou úlevu, kterou nemají jiní držitelé víz, nebo dokonce ani občané USA. Bližší informace o programu zlatých karet však zatím nebyly zveřejněny a není jasné, zda Trump může takovou dohodu nabídnout bez schválení Kongresu.
Čtyři miliardáři uvedli jako hlavní problém právě americké daně. „Zaplatil bych na daních deset milionů dolarů,“ říká miliardář z Blízkého východu, který navzdory tomu, že v současnosti nemá žádné úzké obchodní ani osobní vazby na USA, vidí ve vízech lákavou příležitost, „pokud s nimi nebude spojena povinnost celosvětového zdanění.“
Několik dalších oslovených osob nemá o zlatou kartu zájem, i kdyby se chtěli přestěhovat do USA. Domnívají se, že je možné najít jinou cestu k občanství i bez této vysoké ceny. Například prostřednictvím sňatku nebo víz pro vysoce kvalifikované pracovníky s mimořádnými schopnostmi.
„Jedině snad pokud USA ponechají tento způsob jako jediný pro získání občanství a zruší všechny ostatní, pak bude mít taková iniciativa význam,“ říká ruský miliardář.
O kartu projevilo zájem, nebo by o ní alespoň bylo ochotno uvažovat, pět magnátů, z toho jeden z Blízkého východu, dva z Evropy a dva z Afriky.
„Iniciativa prezidenta Trumpa mi připadá jako odvážná myšlenka s velkým příslibem,“ říká Mohammed Dewji, tanzanský miliardář, který žije v Dubaji. „Pokud se s ní bude zacházet opatrně a bude spojena s promyšlenou legální strukturou, mohla by pomoci vytvořit takovou živou mezinárodní komunitu, jakou mám rád tady v Dubaji – globální centrum, kde se daří inovacím, tvorbě kapitálu a přeshraniční spolupráci.“
Na článku spolupracovali: Elena Berezanskaya, Kerry A. Dolan, Monica Hunter-Hart, John Hyatt, Sylvan Lebrun, Chase Peterson-Withorn, Anuradha Raghunathan a Giacomo Tognin.
The post Trvalý pobyt za 120 milionů? Ptali jsme se miliardářů, zda chtějí Trumpova zlatá víza appeared first on Forbes.