Sobota 05. červenceSvátek má Venku je 24 °C, Polojasno

Ukrajinka z mladé SPD: LGBTQ mají práv dost, zákaz pochodu podporuji. Jsem pro odchod z EU

CNN Prima News Před 4 hodinami

Jaké to je být mladou „espéďačkou“ v Praze?

Je to veselé. Párkrát se mi stalo, že jsem stála se známými u stánků SPD a někdo z kolemjdoucích mi řekl: „Taková mladá a krásná, škoda ale, že fašistka.“ Okolí to ale jinak neřeší. Na střední a pak vysoké škole s tím u mě nikdo neměl problém. Za členství v SPD jsem se nestyděla, jen jsem to nechtěla rozebírat. V mladých konzervativních kruzích to problém není. A lidé na ulici? Nikdo po mně kameny nehází.

ČTĚTE TAKÉ: Kobza po deseti letech končí v SPD. Zmínil programové neshody i Šichtařovou

Uvidíme vás na pražské kandidátce SPD a spol. do nadcházejících sněmovních voleb?

Nemáme potvrzené všechny kandidátky. Prozradím ale, že jsem nominována členy. Na pražské kandidátce bych se měla objevit dost vysoko.

Ženy by se neměly bát mít děti

Co byste jako případná poslankyně chtěla měnit?

Chtěla bych se zaměřit na mladé rodiny, na podporu mateřství. Ženy by se neměly bát mít děti kvůli strachu, že poté neuhradí nájem. Je jedno, zda zůstane doma s dítětem muž nebo žena, ale rodiče by měli utáhnout výdaje z jednoho platu a příspěvků na děti, které by měly být větší. Zavedeno by mělo být i porodné. Hlavním cílem je pronatalitní politika.

Co podle vás nejvíce trápí mladou generaci?

Problémem jsou předsudky a rozdělení společnosti. Mnoho mladých lidí cítí, že kdyby šli s kůží na trh, budou pak chodit kanály. Nejvíce je však také nejistá budoucnost spojená s nejistou geopolitickou scénou.

Pojďme na konkrétní body programu SPD. Prosazujete referendum o vystoupení z Evropské unie a NATO. Váš pan předseda u nás ve studiu připustil, že by možná v referendu o NATO nehlasoval. Jak na to nahlížíte vy?

Jsem na stáži v Evropském parlamentu, ale hlasovala bych pro vystoupení z EU. Setrvala bych však v NATO. Obecným předpokladem referenda by ale měla být vysoká účast, podobně jako ve Švýcarsku.

Sama jsem viděla, jak se práva Evropské unie aplikují na jednotlivé členské státy. Utvrdilo mě to v tom, že je můj názor správný. Reformovat EU zevnitř jsme se pokusili už v minulé frakci Identita a demokracie, kde bylo více europoslanců. Teď jsme roztříštění. Jsem ohledně toho skeptická, museli bychom mít v europarlamentu větší sílu, což je na desítky let.

Mezi členy hnutí nepanuje stoprocentní shoda

Jste bývalou asistentkou europoslance Ivana Davida. Na jeho hlavu se snáší kritika, že opakuje kremelskou propagandu, třeba že Moskva byla vyprovokována Západem a že na Ukrajině vládne nelegitimní režim. Co na to říkáte?

Geopolitické prostředí mě baví. Davidovi jsem tehdy spravovala sociální sítě a dělala mediální podporu. Politickou agendou jsem se ale nezaobírala. Každý člověk v SPD má trochu jiné názory a směřování. S podobnými ožehavými názory se ovšem nemohu plně ztotožnit. Pluralita má být zachována.

A není to oddělování jednoho celku? Tým většinou reprezentuje jeden názor. Asistenti zpravidla sdílí názory politiků.

Zastávám to, co říká SPD jako celek. Je chybné si myslet, že u členů panuje stoprocentní shoda. I když si děláte volební kalkulačky, vždy vám vyjde, kdo je vám nejbližší, ne s kým sdílíte stoprocentní shodu. SPD je mi nejbližší, i když v některých interních otázkách můžeme mít odlišný názor. Není to tak výrazné, abych si řekla, že hnutí už není pro mě.

V minulosti třeba relativizoval masakr v Buči, kdy zpochybňoval, že tam vraždila ruská armáda. Není to už přes čáru?

Nejsem jeho mluvčí, takže nebudu komentovat jeho slova. Jakákoliv smrt je pro mě utrpení. Rusko považuji za agresora, který napadl suverénní stát 24. února 2022. Toto téma se mě silně dotklo. Ale i Trump přiznával, že při destabilizaci Ukrajiny byly přítomné i americké vlivy. Každý, kdo tam nebyl, nemůže stoprocentně vědět, co útoku předcházelo. Pokud na to má někdo jiný názor, svoboda slova má existovat, ať je ten názor jakýkoliv.

Nezvažovala jste někdy kvůli rozdílnosti názorů odchod z hnutí?

Když začala válka na Ukrajině, SPD vydalo oficiální stanovisko, v němž je Rusko označeno za agresora a vyzývalo k diplomatickému jednání, jehož já jsem zastánkyní. („SPD odsuzuje invazi a agresi Ruské federace proti Ukrajině. Vyzýváme představitele Ruské federace a Ukrajiny k okamžitému zastavení bojových operací a pokračování v mírových rozhovorech,“ řekl 2. března 2022 tehdejší poslanec SPD Jaroslav Bašta, pozn. red.)

Od států EU a USA má přijít tlak na Rusko i na Ukrajinu ohledně diplomatického jednání. Obávám se druhé studené války a také toho, aby to nebyl dalekosáhlý konflikt na desítky let, v němž zahyne mnoho mladých kluků. Mám ukrajinské kamarády a kamarádky tady i v zahraničí a pozorovala jsem od roku 2022 proměnu jejich názorů. Tvrdí to stejné – také chtějí, aby to všechno co nejdříve skončilo, jelikož tam mají rodiny. Na celé věci mě nejvíce mrzí, že trpí lidé.

Vadí mi, že každá kritika nahrává nepříteli, což omezuje veřejnou diskuzi. Nesnáším nálepkování. Když zkritizuji vládu Volodymyra Zelenského a upozorním třeba na některé chyby, hned jsem proruská. Podporuji obyčejné lidi na obou stranách konfliktu, muže, které v obou zemích odvlečou na frontu. Konflikt vnímám jako geopolitickou hru, do níž nikdo dobře nevidí, a šachovnici, v níž tahají lidskými životy politici.

Není na škodu si udělat pořádek v tom, koho tu máme

Tomio Okamura se ve Sněmovně nechal slyšet, že pokud zasedne ve vládě, provedl by revizi povolení k pobytu všech ukrajinských uprchlíků s tím, že by zde nechal pouze ty, kteří mohou obsadit pozice, jež by nevykonávali Češi.

Režim dočasné ochrany je něco jiného než azylový systém, který mají v Německu pro uprchlíky z Afriky a Blízkého východu. Do české infrastruktury přišlo mnoho lidí a Česko na to nebylo připraveno. Mluví se o problémech ve školách. Udělat si pořádek, koho tu máme, je naprosto legitimní. Pokud zde někdo spáchá zločin, nebudu ho bránit jen kvůli tomu, že je Ukrajinec.

Samozřejmě, ale bavili jsme se o té podmínce konkrétních pracovních pozic. Zní to, že zde mají zůstat jen dělníci a uklízečky.

Popravdě nevím, jak si takový navrhovaný systém představit. Souhlasím s tím, že musíme vědět, jací lidé se zde nacházejí, kde pracují nebo zda pobírají sociální dávky. Jsou totiž i případy lidí, kteří pobírají tyto dávky ve více státech.

Před evropskými volbami se také objevovaly od SPD ostré slogany „Peníze Čechům, ne Ukrajincům“. Nerozeštvávají taková hesla ještě více proti Ukrajincům a nepřispívají k dalšímu rozdělování?

Takové věci rezonují společností, lidé se o tom baví a politici na to reagují. Dovolím si říct, že každá politická strana reaguje na své voliče. Nechci říct, že to je jen to, co chtějí slyšet, ale spíše to, co každodenně vidí a pociťují, například takový poslanec německé AfD Petr Bystroň. I když se narodil v tehdejším Československu, po emigraci jeho rodiny do Německa se dokázal integrovat do tamního politického systému. Kope za Německo, takže je pro mě velkým vzorem.

Zeptám se napřímo. Nemáte pocit, že si vás hnutí hýčká právě proto, aby nařčení z protiukrajinské rétoriky odráželo? Že jde o jakýsi kalkul?

Hnutí si mě hýčkalo dávno předtím, než začala válka. Dá se říct, že jsem pilný a pracovitý člověk, který od svého vstupu udělal spoustu práce. Roznášela jsem letáčky, zdarma fotila, dělala grafiku jednotlivým členům. Byla jsem proaktivní a celopražským sněmem jsem byla zvolena jako místopředsedkyně na konci roku 2021. Opravdu si nemyslím, že by to byl kalkul.

Tomio Okamura je momentálně trestně stíhaný ohledně kontroverzního plakátu „Chirurgové v dovozu“. Sám ale říká, že vláda celou věc připravila ve spolupráci se státním zastupitelstvím. Sdílíte tuto myšlenku?

Vyvarovala bych se ostrých slov, že je to politická objednávka. Se stíháním ale nesouhlasím, plakát je zcela legitimní. Když se podíváte na videa útoků ze západní Evropy, bohužel se tomuto vyobrazení podobají. Možná to nebyla úplně nejšťastnější komunikace onoho problému a mnohé možná pohoršila, ale je to realita. Kvůli tomuto trestnímu stíhání se obávám o svobodu slova.

Věříte ale v příslušné orgány, že vše bude prošetřeno správně a podle zákonů?

Možná jsem stále naivní, ale pořád věřím v právní stát. Nevím, ale doufám, že to tak bude.

Green Deal ekologii znechutil

Pojďme se vrátit k otázkám EU. SPD je pro okamžité zrušení Green Dealu, jste také pro?

Je to hodně ambiciózní projekt. Aplikovat zelenou politiku rovnoměrně na všechny státy není možné. Uvnitř europarlamentu panuje názor, že kdyby Evropa přestala používat fosilní paliva, zachráníme tak svět. Planeta je ale propojená, stačí se podívat, co dělají s odpadky v Africe či Indii. Green Deal působí jako „poručíme větru, dešti“. Evropa bez Zelené dohody přežije, ale musí tu být odpovědnost vůči životnímu prostředí každého z nás.

Třeba Česko v tomto ohledu funguje efektivně. Green Deal jako by téma ekologie znechutil, lidé si představí jen zelené aktivisty přilepené k silnici. Dokonce se kvůli tomu i vysmívají systému recyklace. Toto téma je ale důležité téma, o němž by se mělo mluvit. Každý člověk by se k tomu měl jasně postavit.

Nemohla by ale Evropa být tím pionýrem v tomto boji? V tuto myšlenku například věří Mladí zelení.

Problémem je, že jsme z úplně opačného kulturního prostředí. Expanze liberální demokracie šíří naši představu, že můžeme náš systém, který považujeme za ten nejsprávnější, nasadit v zemích jako Indie nebo Irák. Američané se o to mnohokrát pokoušeli, ale nedopadlo to – tyto pokusy provázely vojenské intervence, mnoho smrtí a utrpení. Podobně negativně by to mohlo dopadnout i s myšlenkou globálního Green Dealu.

Homosexuálové mají v Česku práv dost

Ještě se dostaňme k otázce LGBT+. Jak hodnotíte jejich roli ve společnosti?

Sama znám několik gayů a leseb, kteří s touto komunitou nechtějí mít nic společného, protože to na ně podle jejich slov hází špatné světlo – nechtějí být spojováni s Pridem, kde vidíte ocásky a BDSM masky. Jsem proti celospolečenské prezentaci LGBT, ale ať si za zavřenými dveřmi dělají, co chtějí. Zákaz Pridu v Maďarsku podporuji. Ani v Česku by se neměl konat.

Zmínila jste ocásky a BDSM masky, na sítích tyto fotky létají. Není to ale pouhý mediální výsek, který zastiňuje další otázky stejnopohlavních svazků a dalších práv?

Tito lidé mají v Česku dostatek práv, nikdo je neutiskuje. Odsuzuji jakékoliv násilí vůči komukoliv. Na německých školách mají sexuální příručky, kde se píše, že děti mohou být pejskem nebo kočičkou. Také se tam vedou dva chlapci za ruku. Nemyslím si, že propagace takových věcí je aktuálně nutná, když máme demokracii a svobodu slova.

O adopci dětí stejnopohlavními tedy u vás asi taky nemůže být řeč.

Dítě potřebuje maminku a tátu. Dvě ženy by se z mého pohledu o dítě dokázaly postarat lépe než dva gayové. Americké statistiky ukazují, že dochází u těchto párů ve velkém procentu ke zneužívání dětí. Navíc jsou šikanovány ve škole, že mají dva táty nebo dvě mámy. Není to fér vůči těm dětem, které se nemohou vyjádřit, zda to skutečně chtějí.

Nemohl by vám ale někdo namítnout, že jde o pasivní projev nenávisti?

Nebudu těm lidem kvůli svému postoji ubližovat. Společnost je však křehká, mladí lidé jsou sněhové vločky. Můj tvrdý názor je, že jsem proti. Samozřejmě, gayové a lesby tu byli celou historii, ale přesycení, které sleduji u své generace, se mi nelíbí.

Sama jste se zúčastnila Pochodu pro život, který byl zablokován. Odpůrci akce tvrdili, že organizátoři popírají základní právo ženy rozhodovat o svém těle. Jak na to nahlížíte vy?

Lidé by měli mít zodpovědnější přístup k pohlavnímu styku. Všichni ví, jaké důsledky může mít nezodpovědné chování. Podporuji právo na život více než právo na potrat. Na síť X jsem napsala, že by ženy neměly chodit na potrat jako na manikúru, což mnohé vytočilo. Z tábora protistrany jsem viděla nechutné slogany oslavující zabíjení dětí. Posílilo mě to v přesvědčení, že v této oblasti jde o názorové strany, které se nemohou shodnout, což mě mrzí. Uznávám, že je to vyhrocené téma.

Současně ale nepodporuji interrupční zákony v Polsku. Pokud je žena znásilněna nebo ji plod ohrožuje na životě, tak je tento krok zcela pochopitelný. Nelíbí se mi ale, že je to prezentováno jako zabíjení dětí. Ze své perspektivy to nechápu, zvláště při pohledu na nízkou populační křivku.

Přečtěte si další rozhovory s mladými politiky:

Šéfka Mladých starostů: Změny ministrů uškodily školství. STAN nemá rozkoly jako Spolu

Nejsme strana důchodců. Od Babiše chodím nabitý a s poznámkami, říká šéf Mladého ANO

Šéf mladé SOCDEM: Prázdné byty bych znárodnil nebo za ně pokutoval. Je to v zájmu státu

Gregor: S mladými umí dobře komunikovat Motoristé a Piráti, ostatní strany jsou úplně mimo

Pohřbívali nás, ale my vyhrajeme, věří šéf mladé TOP 09. Kdo má vést stranu po Pekarové?

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Havlíček za výčepem, Fiala s Pazderkovou zvou na gril. Podívejte se, jak politici loví voliče

Pokračovat na celý článek