Už měsíc budí emoce obyvatel jihočeských Vodňan posprejovaná zeď tamního kulturního domu. Nejde ovšem o dílo vandalů. „Osobně jsem vše povolil, o vzhledu rozhodovala paní ředitelka,“ sdělil překvapivě starosta města Martin Macháč (ANO).
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Místo, kde tradiční folklor baví i děti v kolébce. Jihočeské Doudleby jsou vesnicí roku
Stěnu během workshopu v rámci oslav posprejovali místní umělci. Akce měla mimo jiné poukázat na špatný technický stav budovy. „Je to jeden z dalších kroků, jak na problémy s touto budovou neustále upozorňovat,“ tvrdí Michala Piskačová, ředitelka kulturního domu.
Podle starosty Macháče se náklady na pořízení graffiti a celkového materiálu pohybovaly okolo 5 500 korun. Umělci se spreji prý k práci přistupovali s velkým zájmem a nadšením. A hlavně dobrovolně.
Místní však s výsledkem spokojení nejsou. „Je to čmáranice, nelíbí se mi to. Čmárat jen tak na zeď, a to ještě na kulturní dům,“ říká jedna z vodňanských obyvatelek. Jiní tvrdí, že graffiti se jim nelíbí z toho důvodu, že se podle nich dá udělat lépe. „Mně se to líbí, i když jsem stará,“ řekla s úsměvem jedna z místních. Jestli aktuální výzdoba kulturnímu domu zůstane i v následujících letech, rozhodne vedení města na základě diskuze a reakcí místních obyvatel.
Streetart umělci dokážou cokoliv
Podle streetart umělce Jakuba „Regie 257“ Šandy odvedli jeho kolegové dobrou práci. „Kluky znám, jména poznávám. Jsem pevně přesvědčený o tom, že kdyby pro ně zakázka byla lépe finančně ohodnocená, zvládnou udělat i složitější témata,“ reagoval.
„Když nám někdo dá peníze, které si normálně bereme za metr čtvereční, je možnost z naší strany udělat absolutně cokoliv,“ doplnil umělec. Důkazem toho jsou i další úkazy tohoto neobvyklého výtvarného umu.
Ve Zlíně například vzniklo unikátní streetartové dílo, jehož autorem je Michal Filák. Na graffiti jsou vyobrazeny nejznámější osobnosti Zlína, například bratři Baťové. Pokud i vy máte ve svém okolí netradiční výzdobu tohoto typu pouličního umění, pošlete nám své tipy na [email protected].