Hlasování do Národní rady Slovenské republiky skončilo později, než bylo v plánu, a to ve 22:40. Od roku 2006 se volby na Slovensku konají pouze v jeden den, který vždy připadá na sobotu. V těch letošních, které předčasně vyhlásila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, se volí 150 poslanců. Doposud zemi vedla úřednická vláda premiéra Ľudovíta Ódora.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Oblepené Slovensko. Ulice jsou zahlcené billboardy i volebními fiaty. Podívejte se na naši fotogalerii
Boj o návrat do nejvyšších pater slovenské politiky svede pět tamějších expremiérů. Díky unikátní interaktivní infografice se můžete níže podívat, jak si letošní favorité – a nejen oni – vedli ve volbách. Celkem si pro vás on-line redakce CNN Prima NEWS připravila trojici interaktivních modulů.
Průběžné a kompletní výsledky voleb
Ten první vám v přehledném grafu ukáže kompletní výsledky voleb do slovenské Národní rady, které se aktualizují v reálném čase díky datům Štatistického úradu SR. Průběžný zisk hlasů (a po hotovém sečtení i finální) si můžete zobrazit ve dvou formátech: jak v procentech, tak v celkovém počtu odevzdaných obálek do volebních uren.
Stojí za připomenutí, že pro vstup do slovenského Parlamentu musí politické strany a hnutí získat alespoň pět procent hlasů. V případě koalice OL’aNO platí pokoření vyšší sedmiprocentní hranice, aby získala křesla zákonodárců v Národní radě.
Volební mapa Slovenska
Dále si pro vás redakce CNN Prima NEWS nachystala interaktivní mapu Slovenska. Podobnou si můžete pamatovat z českých parlamentních, krajských, senátních i prezidentských voleb. Díky ní můžete nahlédnout takřka „ke svému sousedovi“ a prozkoumat, jak se volilo v jednotlivých okresech. S „vyzobáváním“ konkrétních regionů vám pomůže zabudovaný vyhledávač, do něhož stačí zadat jméno okresu,
Průběžná i finální čísla letošních voleb pak doplní pro srovnání také výpis výsledků parlamentního hlasování z roku 2020 či procentuální zisk z prezidentského klání v roce 2014 a 2019. Z dat tak můžete vyčíst, zda (či nakolik) se změnily volební preference v konkrétních slovenských regionech.
Graf s výpočty zisků poslaneckých mandátů
Poslední interaktivní graf představuje odhad získaných poslaneckých mandátů v Národní radě pro každou stranu, která se dostala přes zákonem definovanou hranici. Konkrétně jde o kombinaci dat Štatistického úradu SR, exit pollů pro televizi Markíza a Rozhlas a televize Slovenska (RTVS) i vlastních výpočtů redakce CNN Prima NEWS.
Díky tomu dostanete co nejpřesnější představu o vítězi letošních voleb, co se týče počtu křesel v Národní radě. Rovněž si z čísel interaktivního grafu můžete spočítat, které koalice přicházejí v úvahu, aby se zformovala většinová vláda. Modul s výsledky můžete přepínat jednotlivými exit polly i celkovým výpočtem křesel.
Sledujte volební speciál na CNN Prima NEWS
Na celou volební noc 30. září připravuje CNN Prima NEWS speciální volební studio, které odstartovalo ve 20:15. Jde o osvědčený koncept, který můžete znát například z letošních prezidentských voleb. Dynamické studio vytvořené po vzoru americké CNN zajistí všechny potřebné informace přehledně na jediném místě. Moderátorka Terezie Tománková vyzpovídala řadu komentátorů, bývalých politiků, mimo jiné i českého exprezidenta Miloše Zemana, i lidí ze showbyznysu s vazbami na Slovensko.
Volební speciál bude pokračovat až do nedělních 6:00, kdy by mělo být již rozhodnuto o vítězi a kdy by grafy v tomto článku měly být aktualizované o nejčerstvější data. Dění přímo na Slovensku sleduje pět reportérů. Z Prahy diváky volební nocí provedou kromě moderátorky Tománkové také Petr Suchoň, Petr Převrátil či Libor Bouček.