Papoušci jsou umístěni ve voliéře nedaleko vstupu do zoo. Návštěvníci je najdou u expozice Zahradní umění Dálného východu směrem k Voliérám ptáků Tibetu a Číny. V chovné skupině je nyní 16 samců, stejný počet samic a také deset mláďat.
ČTĚTE TAKÉ: Záchrana ježka uvězněného v kanálu. Hasiči to vzdali. Chlapec vymyslel, jak zvířeti pomoci
„Pohlaví mláďat zatím známe u osmi nejstarších, je mezi nimi pět samic a tři samci. Starší mláďata, která nedávno opustila hnízdní budky, jsou občas viděna na zemi a mohou působit poněkud zmateně. Toto chování ovšem patří k získávání jistoty v pohybu a k objevování okolního světa mimo budku,“ uvedl inspektor chovu Vojtěch Bonczek.
Mláďata brzy začnou být samostatná
V přírodě většina papoušků hnízdí ve stromových dutinách, které alexandrům v zoo nahrazují právě hnízdní budky zabudované ve voliéře do umělých skal. „Odchov všech mláďat u nás probíhá přirozeným způsobem, to je rodiči. Pouze u dvou nejmladších mláďat jsme zjistili nedostatečné krmení rodiči a mírnou ztrátu váhy. Naštěstí stačilo, aby chovatelky mláďata nakrmily dokrmovací směsí pro papoušky, a rodiče se opět začali o potomky starat,“ uvedl Bonczek. Dodal, že zhruba ve věku půl roku začínají mláďata být zcela samostatná.
Zoo Ostrava chová alexandry čínské od roku 2018. Za tuto dobu rodičovské páry vyvedly bezmála 70 mláďat. Alexandr čínský patří k nejpestřeji zbarveným alexandrům. Peří samců i samic je zbarveno skoro stejně, ale výrazně se odlišují barvou zobáku – samci mají v dospělosti vrchní část zobáku červenou se žlutou špičkou, spodní černou. Samice mají zobák celý černý a kolem krku světle růžový pruh. V Červeném seznamu ohrožených druhů je tento otužilý papoušek zařazen v kategorii blízko ohrožení.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ruská zápasnice nechala orangutana v zoo kouřit elektronickou cigaretu. Video pobouřilo sítě