Vládní konsolidační balíček doznal větších změn. A to i přes dřívější ujišťování, že budou maximálně kosmetické. Nově se například přesouvají noviny do snížené dvanáctiprocentní sazby DPH. Budou tedy na stejné úrovni jako časopisy. Novinkou také je, že u některých zaměstnaneckých benefitů bude zavedeno souhrnné zastropování na úrovni poloviny průměrné mzdy.
To je značný ústupek, protože vláda dříve prosazovala zdanění benefitů. Proti ovšem tvrdě bojovaly odbory v čele s předákem Českomoravské konfederace odborových svazů Josefem Středulou. Argumentoval zejména tím, že by opatření dopadlo na většinu ze tří milionů zaměstnanců v zemi. „Z ekonomického pohledu by bylo lepší, kdyby vláda neustoupila odborům a zůstala při svém původním návrhu daňového znevýhodnění zaměstnaneckých benefitů,“ komentoval to Kovanda pro CNN Prima NEWS.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Čechy trápí raketové zdražení brambor. Pěstitelé předpověděli, kdy ceny v obchodech klesnou
Podivuje se nad tím, že jedna skupina obyvatel má finančně zvýhodněné sportování. „Jsou tak podporováni od lidí, kteří například žádné karty Multisport nemají. Stát touto daňovou výjimkou přichází o své prostředky a nedostává se na dálnice nebo nemocnice,“ řekl dále hlavní ekonom Trinity Bank. Dodal ale, že by se tato položka neměla přeceňovat. V rámci konsolidačního balíčku by totiž zdanění zaměstnaneckých benefitů přineslo státní pokladně 2,3 miliardy korun.
Vládní koalice se dříve dohadovala o tiché víně, které má výjimku ze zdanění. Do konečných změn konsolidačního balíčku se nakonec dodatečné zdanění nedostalo. Proti je zejména KDU-ČSL, která delší dobu hájí zájmy moravských vinařů. Podle ekonomů je to ale škoda, protože výjimka nedává žádný smysl.
„Zdanění šlo nastavit na základě různých objemů a tržeb, aby se to vyhnulo malým vinařům. Velcí distributoři se pohybují ve stejném byznysu jako jakákoliv jiná firma, která nakupuje alkohol. Nedává to ekonomicky smysl,“ řekl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom Roklen Pavel Peterka.
Podle Kovandy jde o signál veřejnosti, že některé skupiny mají zvláštní výhody a mohou získat výjimku. „Je to zvláštní a veřejnost se ptá, proč tiché víno je ze zdanění vyňato. Má za to, že určitá lobbistická skupina je natolik silná, že si to dokázala prolobbovat,“ řekl ekonom.
Změny ukazují velký kompromis
Ministerstvo financí zveřejnilo celý soupis změn, které se v konsolidačním balíčku objeví. Jednou z nich je možnost pro firmy vést účetnictví v cizí měně. To bylo před volbami v roce 2021 obsaženo i v programu ODS. Další úpravou je změna schématu u daně z nemovitosti. Její navýšení totiž mělo plynout do státního rozpočtu. Nově ale zůstane obcím. To v minulosti prosazovalo hnutí STAN, ve kterém je velké množství starostů a komunálních politiků.
Podle ekonomů to může značit, že dílčí změny znamenaly mezi stranami velký kompromis. „Můžeme spekulovat. Pro jednu ze stran jsou moravští vinaři velmi důležití. Další koaliční hnutí bude primárně hájit zájmy municipalit,“ řekl Peterka k úpravám v balíčku.
Podle hlavního ekonoma Roklen je ale velký otazník, jak jeho podoba bude na samém konci vypadat. Konsolidační balíček totiž není znám celý. Stále se totiž hovoří o příjmech do státního rozpočtu. Dvě třetiny mají ale činit výdaje, které chce stát seškrtat. To se týká dotací nebo také úspor na straně ministerstev.
„Je pravda že dvě třetiny úspor se mají hledat na výdajových stranách. Ale zatím nevíme, kde to chce vláda hledat. Je tu riziko. Uvedu příklad, kdy se část peněz na školství vyplácí v rámci dotace. Jsou to pravidelné platby a spíše připomínají běžné výdaje. Nevíme, zda to nebude právě zde,“ řekl pro CNN Prima NEWS Peterka.
Kdyby se ale měly provádět úspory v dotacích, tak si Peterka umí představit například neefektivní velké projekty nebo v zemědělství. „Na druhé straně se obávám podobného vývoje jako dosud. Tedy v momentě, kdy se seškrtané dotace zveřejní, tak se budou dělat ústupky. Je otázka, zda balíček nakonec donese požadovaný efekt,“ dodal ekonom.