„Je to prubířský kámen, který prověří, jak vláda funguje a jak je koalice schopná se domluvit. Když se baví o tom, kde by se ve státním rozpočtu dalo ‚řezat‘, vždy narazí na zájmy některé strany,“ vylíčil Korecký. Například KDU-ČSL se staví proti osekávání zemědělských dotací, ODS zase odmítá zvyšování daní. „Vytvořila se netypická situace. Nejsilnější vládní strana má stejný zájem jako dvě opoziční strany – za žádnou cenu nezvyšovat daně,“ nastínil komentátor. Mezi ODS, ANO a SPD prý již z minulého volebního období panuje „daňová koalice“.
„Ostatní vládní strany, možná vyjma TOP 09, velmi tlačí na to, aby se daně zvyšovaly. Jak klasické z příjmu fyzických osob, tak firemní daně. Chtějí také daňovou progresi. To jsou věci, přes které u ODS nejede vlak,“ shrnul Korecký.
Zda daně nakonec skutečně vzrostou, podle něj zůstává otázkou. „Zatím je mantra ODS, že se daně nezvýší. Sám jsem zvědavý, jestli bude muset Petr Fiala ustoupit sílícímu koaličnímu tlaku. Ukáže to pozici a sílu premiéra v pětikoalici,“ spekuloval novinář. Pokud by si šéf vlády „postavil hlavu“ a pohrozil koaličním partnerům třeba i pádem vlády, zřejmě by podle Koreckého prosadil své stranické zájmy.
Více o koaličních vztazích, zmrazování platů politiků, situaci okolo Mariana Jurečky (KDU-ČSL) a Viktora Najmona či jmenování ústavních soudců se dozvíte ve videu v úvodu článku.