Například policisty z poříčního oddělení v ústecké Brné při kontrolách zajímá, zda vůdci plavidel nejsou pod vlivem alkoholu. Také kontrolují, jak se na řece chovají plavci a rybáři. „V poslední době je to ohleduplnost jeden k druhému,“ sdělil vedoucí oddělení Dušan Gittner pro CNN Prima NEWS. „Někteří si myslí, že je voda jenom jejich,“ doplnil.
ČTĚTE TAKÉ: Srazila mě zrcátkem, pak do mě dvakrát najela. Počet útoků na strážníky v Praze razantně roste
Řeka Labe v Ústeckém kraji si v posledních dnech vyžádala dva mladé životy. Třiadvacetiletý muž utonul v plavebním kanálu v Roudnici nad Labem, ve Štětí pod hladinou zmizel patnáctiletý mladík. „Příčiny a okolnosti jsou předmětem dalšího šetření,“ uvedla policejní mluvčí Pavla Kofrová pro CNN Prima NEWS.
V autokempu na Semilsku zase minulý týden vyhasl život chlapce předškolního věku. Podle svědků měl spadnout z rodinného nafukovacího člunu do vody.
Ročně se v Česku utopí na dvě stě lidí
Ročně se utopí kolem dvou stovek lidí, z toho až patnáct dětí. Záchranáři upozorňují, že by lidé neměli přeceňovat své síly a k vodě by měli vždy chodit v doprovodu někoho dalšího.
„Děti by rozhodně neměly plavat na volné otevřené vodě jen tak bez rodičů. Měly by být vždy pod kontrolou,“ zdůraznil preventista Tomáš Frolík pro CNN Prima NEWS. Rodiče by měli své ratolesti do vody vybavit také bezpečnostními pomůckami, například plovacími vestami.
Riziko podle odborníků hrozí i při záchraně člověka ve vodě. „Jako zachránce laik musím nejdříve zvážit své schopnosti a fyzickou zdatnost, abych se sám neutopil,“ namítl mluvčí záchranářů Prokop Voleník.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Z vysílače se v Jilemnici zřítil chlapec. Pád z výšky nepřežil, věcí se zabývá policie