Úterý 13. květnaSvátek má Venku je 14 °C, Skoro Jasno

V Česku chce zůstat více než polovina uprchlíků. Většina se setkala s diskriminací

CNN Prima News Před 1 rokem

Až 52 procent migrantů se kloní k tomu zůstat v Česku nebo i v jiné zemi. Jejich podíl v čase stoupá. Vyplývá to z průzkumu společnosti PAQ Research. Minulý rok v červnu to přitom bylo jen 46 procent. Podle průzkumu by ale většina z nich upřednostnila Českou republiku před zahraničím. „Celkem 91 procent z těch, kteří se kloní k tomu zůstat v ČR nebo jinde v zahraničí, se neplánuje přesouvat mimo Českou republiku, odchod do zahraničí plánuje 5 procent uprchlíků z této skupiny,“ píše se v průzkumu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Střelba, výbuchy a trosky. Podívejte se, jak se vyvíjí krvavá bitva u Bachmutu

Hůře integrovaní jsou prý lidé s nízkou znalostí češtiny, kteří se chtějí na Ukrajinu vracet téměř dvakrát častěji než ti, kteří se česky domluví. „Na Ukrajinu se hodlá určitě či spíše vrátit 62 procent uprchlíků, kteří neumí česky vůbec nebo znají jen pár slov, oproti 34 procentům Ukrajinců, kteří se česky domluví,“ uvádí průzkum.

Verbální útoky

Podle průzkumu se s verbálními útoky kvůli svému původu setkala více než polovina uprchlíků. Zkušenost s verbálními i fyzickými útoky častěji zmiňují ženy. „Také mladí dospělí pod 40 let mají mnohem častější zkušenost s verbálními útoky kvůli jejich původu (62 %) oproti např. seniorům (30 %),“ uvádí průzkum.

Až 14 procent rodičů samoživitelů se dvěma či více dětmi z Ukrajiny uvádí, že někdo z jejich domácnosti má zkušenost s fyzickým útokem kvůli svému původu. „Zde se pravděpodobně často jedná o fyzické útoky mezi dětmi. Avšak u rodin s více dětmi a dvěma dospělými v domácnosti toto reportuje pouze 6 procent,“ vyplývá z průzkumu.

Diskrimiance

S diskriminací se v České republice setkalo až 64 procent uprchlíků. Nejčastěji prý zažívají diskriminaci při hledání bydlení. „Celkem 29 procent uprchlíků má osobní zkušenost s diskriminací při hledání bydlení v České republice a 21 procent při hledání práce,“ tvrdí čísla ve zveřejněném průzkumu.

Výrazně častěji se setkali s diskriminací při hledání bydlení uprchlíci v Praze (37 %) než mimo Prahu (26 %). „To zřejmě souvisí s tím, že v Praze jsou výrazně častěji lidé v nájemním bydlení a zároveň je v hlavním městě velká poptávka, majitelé nemovitostí tak mohou upřednostňovat Čechy, u kterých je větší pravděpodobnost, že v bydlení déle vytrvají, zatímco Ukrajinci se mohou vracet domů,“ vysvětluje průzkum.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Většina uprchlíků z Ukrajiny tu jen vysává dávky. Na Čechy pak vláda nemá peníze, zuří Okamura

Pokračovat na celý článek