Lidé v Krnově platí za kubík vody 68 korun. Jde o místo, kde je voda v Česku dlouhodobě nejlevnější. Vodárenskou společnost totiž město narozdíl od ostatních neprodalo a může si tak cenu vody určovat samo. „Nikdy nechceme prodat naše vodárny. Máme spočítáno, že oproti celorepublikovému průměru jedna čtyřčlenná rodina ušetří ročně nějakých 5 až 6 tisíc korun,“ popsal starosta města Krnov Tomáš Hradil pro CNN Prima NEWS.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zaplatili loni, kávu si vypijí letos. Pražská kavárna originálně obešla zvýšení DPH
Krnov čerpá vodu z vlastních zdrojů ze Zlaté Opavice a Kostelce. „Máme tak kvalitní vodu, že nám stačí, abychom do ní přidali chlór, vápenné mléko a odstranili mangany,“ sdělil vedoucí úpravny vody Jiří Toporský.
Naopak jednu z nejvyšších cen za vodné a stočné platí lidé na Liberecku. V krajském městě Liberci je to 143 korun, ve Frýdlantském výběžku dokonce ještě o 10 korun víc. „Důležitým ukazatelem je počet připojených obyvatel na kilometr buď vodovodního řádu, nebo kanalizace. A ten je zrovna u nás velmi nízký,“ řekl ředitel Frýdlantské vodárenské společnost Petr Olyšar.
Nejdražší vodu pak mají lidé na Kladensku a Mělnicku. Za kubík zaplatí dokonce 175 korun. Poměrně nízko pak drží cenu například Brno nebo Přerov. A za méně než 100 korun vodu distribuují i dodavatelé v Litomyšli a Českých Budějovicích.
Kvůli rostoucím cenám se snaží české domácnosti vodou šetřit. Průměrná denní spotřeba tak loni klesla z 88 litrů na 81. Pro srovnání, v roce 1989 jeden Čech spotřeboval téměř 170 litrů vody denně. Loni zaplatila čtyřčlenná domácnost za vodu průměrně 18 tisíc korun, letos to bude i přes nižší spotřebu o tři tisíce korun víc.