V nizozemském městě Haarlem přišla o život žena, na kterou při bouři spadl strom. Další dva lidé utrpěli zranění v Amsterodamu, když padající stromy zasáhly jejich auta. Amsterodamské letiště Schiphol ve středu ráno zrušilo přes 300 letů a uvedlo, že letecký provoz bude omezen až do 15:00 SELČ. Později omezení prodloužilo. „Kvůli silným nárazům větru, dešti a špatné viditelnosti způsobené bouří Poly je ve středu mezi 9:00 a 16:00 možný velmi omezený letecký provoz,“ uvedlo letiště na Twitteru.
Na severu Nizozemska byla zastavena také vlaková doprava a dálnice vedoucí na sever od Amsterodamu byla uzavřena kvůli padajícím stromům.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Česko zasáhnou silné bouře s krupobitím. Podívejte se, kde zpřísnili výstrahu
V provincii Noord-Holland, která zahrnuje také Amsterodam, vydal nizozemský meteorologický ústav červený, tedy nejvyšší stupeň varování před bouří. Podle meteorologů je nynější bouře, která byla pojmenována Poly, nejsilnější v Nizozemsku od ledna 2018.
„Je to docela brutální. Ruší se lety i vlakové spojení. Vítr rozsekal několik stromů a poškodil tratě přímo do centra města. Spousta lidí čeká, než se doprava obnoví. Venku jsou všude popadané deštníky a kola,“ popsal reportér webu CNN Prima NEWS Viet Tran z Nizozemska a dodal, že výstraha, která platí do 15 hodin, se může prodloužit. „Ten vítr je tu opravdu mimořádně silný,“ podotkl Tran.
V nizozemském městě Apeldoorn se dokonce objevilo menší tornádo, které zvedlo do vzduchu karavan a odhodilo ho o několik metrů dál.
Německo může zasáhnout orkán
Německé úřady vyzvaly, aby řidiči v ohrožených oblastech na severu země nevyjížděli, pokud to není nezbytně nutné. V německé spolkové zemi Dolní Sasko ve středu některé školy kvůli bouři preventivně zrušily vyučování, v Hamburku jsou od středečního poledne uzavřeny některé hřbitovy, informovala agentura DPA.
Německá meteorologická služba varovala před nepříznivým počasím v částech spolkových zemí Dolní Sasko, Šlesvicko-Holštýnsko a Hamburk. Meteorologové uvedli, že na pobřeží Severního moře lze přes den očekávat vítr dosahující v nárazech rychlosti 120 kilometrů v hodině. „To je na letní bouři skutečně extrémní,“ uvedla meteorologická služba. V noci na čtvrtek by měl vichr postupně zeslábnout.
Meteorologové žádají občany, aby před příchodem větru zajistili předměty, které by mohly uletět. Bouřky, lijáky a silný vítr mohou zasáhnout i jižnější části Německa, sdělili.
Meteorologové varují před bouřkami i v Česku
Studená fronta, která postupuje přes Německo k východu, ovlivní počasí i u nás. Meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu proto vydali výstrahu před silnými bouřkami. Ta platí pro celé území České republiky – na západě od 11 do 17 hodin a na východě od 14 do 22 hodin. „Zejména v bouřkách budou dosahovat nárazy větru kolem 70 km/h, lokálně se mohou vyskytnout přívalové srážky a menší kroupy,“ uvedli meteorologové.
Lokálně se očekává také přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů apod. „Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty,“ předpovídají meteorologové.