Nepříjemné chvíle zažívali turisté už v polovině června. Po řadě stížností se provedla analýza kvality vody poblíž hotelu nedaleko pláže Borik. Ta potvrdila, že se zde před dvěma týdny rotavirus vyskytoval. Ústav veřejného zdravotnictví v Zadaru ale prováděl další testy u pobřeží a tvrdí, že kvalita vody je vynikající a rotaviry se tam nevyskytují.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Drahota v Chorvatsku. Reportéři vyzkoušeli obchody i tržiště, porovnali ceny ovoce či alkoholu
Turisté jsou ale jiného názoru, píše web Zadarski s odkazem na svědectví lidí získaných z portálu Morski.hr. „Minulý týden jsme si pronajali byt a o víkendu se naše dcera s vnoučaty koupala v zátoce, celá rodina vážně onemocněla," sdělili hosté z Německa majiteli bytu. Následně museli vyhledat lékařskou pomoc. „Máme strach, zajímá nás, čím jsme se nakazili,“ napsali.
„V těchto dnech se vyhněte písečné pláži Borik. Je nabitý viry, které u dětí způsobují zvracení a průjmy. Plavaly tam moje tři děti a nakazily se virem. To samé jsem slyšela i od jiných maminek. Možná je to náhoda, ale je lepší být opatrný,“ cituje jednu z matek web Zadarski List.
Ústav veřejného zdravotnictví v Zadaru ale trvá na svém a stále opakuje, že pláže mají výbornou kvalitu. A podle Benito Pucara ze zadarského institutu pro zdraví, ekologii a ochranu životního prostředí byla mořská voda u pobřeží testována už několikrát. Vzorky se odebraly i v mělké vodě, a to v hloubce přibližně 30 centimetrů. Analýza podle něj neprokázala žádné znečištění. „V moři jsme nenašli žádné stopy virů,“ řekl Pucar.
Zkušenost české rodiny
O svou nepříjemnou zkušenost se podělila maminka tříleté Aničky a šestileté Janičky z Brna, která dovolenou v Zadaru na pláži Borik absolvovala na konci června.
„Začalo to zhruba pátý den pobytu v noci teplotou, kašlem, posmrkáváním a neklidem. Ráno se zdála v pořádku, pak se ale po snídani hodně pozvracela,“ popsala maminka dívenek webu TN.cz začátek onemocnění. Zejména mladší z holčiček nemoc potrápila. Vzápětí dostala průjem a vysoké horečky. Stav se dokonce zhoršil natolik, že rodina musela jet do nemocnice na infuzi, kde dětí v podobném stavu jako Anička bylo podle jejích slov několik.
Návštěvu nemocnice museli dokonce ještě zopakovat, protože se Anička nebyla schopná ani otočit na lůžku. „Druhá série infuzí byla naštěstí už s efektem a po šesti dnech ustal průjem i teploty. Dodnes ale dcera není úplně v pořádku,“ posteskla si maminka. Výsledky z laboratoře později prokázaly rotavirus.