Co bylo na začátku, když jsi se poprvé setkala se společenstvím kolem gurua Járy?
Všemu předcházela on-line lekce, poté jsem se vydala na víkendový kurz do Mladé Boleslavi. Následně jsem chodila každé pondělí na jógové kurzy až na první tři měsíce. Každá lekce trvala až dvě hodiny. Byly to pravidelné pondělní sedánky.
ČTĚTE TAKÉ: Drama na pražském Zličíně mělo překvapivý konec. Policie v bytě žádného ozbrojence nenašla
Zažila jsi něco, kdy sis řekla, že se děje něco neobvyklého?
Když vedoucí komunity měli pocit, že jsem dostatečně zmanipulovaná na jejich stranu, začali na konci cvičení dělat něco jinak – společně jsme se modlili se slovy: Alelujára. Když přišel na kurz nový člen, nejdříve se to neprovozovalo, ani se nemluvilo o mistrovi. Pokud se ale sešlo stálé jádro a nedorazil nikdo nový, tyto věci byly běžné.
Na jednu stranu si říkám, že by to člověku mělo přijít divné, ale když projde půlroční manipulací, už mu tyto věci nepřijdou tak podivné. V rámci jógy nám také věštili z Járových tarotových karet – na mnoha z nich jsou vyobrazeny jeho věrné spolupracovnice, třeba má lektorka.
Ve společenství jsi působila rok. Přistihla jsi se někdy zpětně, že jsi dělala něco, na co bys nikdy ani nepomyslela?
Tenhle pocit přišel po víkendových kurzech, kdy jsem si následně říkala, že jsem blázen, protože jsem leckdy často riskovala. Na jedné z akcí jsme například měli provádět holotropní dýchání. Nešlo moc podvádět či to maskovat, protože má lektorka si mě – možná záměrně – vzala přímo vedle sebe a kontrolovala mě. Měla jsem na těle nahrávací zařízení.
„Kdo by se nechtěl setkat se svým bohem?“
Do této sekty se dostávají lidé skrze své známé, ale i příbuzné. Jedním z potvrzených fenoménů je mezigenerační členství, kdy žena přivede dceru, sestru a tak dále.
Dobešova nejvěrnější spolupracovnice Barbora Plášková působí v okruhu kolem něj už řadu let se svou sestrou a matkou – právě ta ji k tomu přivedla. Takže ano, takové věci tam probíhají.
Na jednom ze seminářů nám lektorka představovala nové Járovo učení – házeli jsme kostkou. Říkala nám k tomu, že to zkoušela doma s dětmi a že se jim to líbilo. I proto si myslím, že u dětí lektorek je guru zbožšťován a takto se o něm mluví pořád. Řada z nich žije s muži, kteří vyznávají stejnou nauku.
Celé společenství se vyznačuje zasvěcovacím principem, tedy že nauka je odhalována postupně. Jak na to vzpomínáš?
Je to postaveno tak, že i vysoce postavený člen má pořád kam stoupat. Je tedy možné se stát Járovou lektorkou, která je s ním přímo v kontaktu. Navíc pokud vyděláváš dost peněz do kasy společenství a funguješ dobře, můžeš si zaplatit pouť společně s Járou. Stále je možnost jít dál, což je motivující. Kdo by řekl ne, jestliže by mohl vidět na vlastní oči svého boha?
Když jsi postupně pronikala do společenství, nenapadalo tě, že po odhalení někomu ublížíš, třeba členkám, které se k tobě chovaly hezky?
Provázelo mě to celý rok. Bylo období, kdy jsem si své působení vyčítala, ovšem to bylo ještě předtím, než přišlo určení háčků a nátlak, abych se vydala na Filipíny za mistrem. Říkala jsem si: ‚Co když zničíš život mámě od dvou dětí?‘
Takové chmury však vystřídalo uvědomění, že to musím udělat. Má lektorka na jednom sezení zdůraznila, že by se Járovu nauku měly učit děti již na škole, přitom sama má třináctiletou dceru. Neumím si ani představit, co se stane, když za ní dcera jednou přijde s tím, že ji trápí rozchod.
Podobných skupin je v Česku mnoho
Jak na tvůj rok v sektě reagovali blízcí? Báli se?
Máma mi řekla, že jí to nepřekvapuje, ale že si myslela, že se nebude bát alespoň o jedno dítě – můj bratr je totiž policista. Po mém příteli Kubovi to se mnou prožívala nejvíce. Poslouchala mě po telefonu, když jsem si jí stěžovala, že mi z toho všeho už začíná přeskakovat. Prožívala to se mnou, zároveň mě na dálku hlídala, když Kuba zapomněl. Dávala jsem jí vědět, dokdy se ozvu.
Pokud by někdo odhlédl od případu této sekty, mohl by o jiných společenstvích tvrdit, že by jim veřejnost měla dát pokoj. Už jsem takové názory zaznamenal. Co říkáš na takový postoj?
Podobných skupin je v Česku extrémní množství. Je naprosto normální, že si lidé vykládají karty kvůli konkrétnímu problému, lidé často chodí na různé kurzy a tak dále. Proto je povinností novinářů varovat, že v některých společenstvích dochází k překračování hranic a zájemci by měli být ostražití.
Dělala jsem například na reportáži o duchovní škole Misa, kde figuruje guru Gregorian Bivolaru (Bivolaru čelí ve Francii obvinění z obchodování s lidmi a z řady znásilnění, pozn. red.). Tato sekta měla v Česku několik poboček a nabízela kurzy jógy nejvýhodněji.
Řada zájemkyň se právě kvůli této přístupnosti dostala do blízkosti oné sekty. Měli třeba výrazné slevy pro studentky, aby přitáhli co nejvíce mladých lidí. Některé Češky za guruem jely až do Paříže, kde je znásilnili. Nikdo z nás přece nechce, aby účast na lekci jógy skončila znásilněním nebo propadnutím do spárů sekty.
Co bys poradila těm, kteří se přidají k nějakému společenství, ale postupně zjišťují, že se za oponou skrývá něco jiného?
Člověk by si měl nejdříve ověřit to, co se kolem něj děje: Třeba u známých, blízkých nebo rodiny, kteří mají vnější střízlivý pohled. Nemusí jít rovnou o sektu, rozhodně nechci hanět všechna jógová studia v Česku. Důležité je zpozornět v momentě, kdy zaznamená něco podivného, ale protože to dělají všichni okolo, cítí, že by to měl udělat taky. Tehdy by měl přijít za někým zvnějšku a požádat o názor, nejlépe několika lidí.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Krumpáčem se vloupal do obchodu teprve 16letý mladík z Prahy. Policii dal netradiční vysvětlení