Hlavním prvkem války na Ukrajině se staly drony. Jsou levné a smrtící. Podle desítek ukrajinských velitelů, úředníků a výrobců zbraní zapojených do obrany Kyjeva patří mezi hlavní důvody, proč Ukrajina věří, že dokáže odolat postupujícím ruským silám, píše Reuters.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ruští vojáci byli zajati pouze drony a roboty. Ukrajinská armáda provedla neobvyklou operaci
Koridor, který pokrývá území o šířce asi 10 kilometrů na obou stranách kontaktní linie, označují ukrajinští vojáci za „zónu smrti“. Dálkově řízené bezpilotní letouny nasazované oběma stranami totiž mohou rychle lokalizovat a neutralizovat cíle.
Podle pětatřicetiletého velitele čety Ivana, který používá volací znak „Atom“, vojáci na obou stranách nyní považují bezpilotní letouny za největší hrozbu. Na počátku války to přitom byli nepřátelští bojovníci, granáty a miny. A potvrzuje to i čtyřiatřicetiletá zdravotnice Olga Kozumová. Většina zranění na bojišti je podle ní způsobena bezpilotními letouny.
Jsou to ale právě drony, co oslabuje schopnost Ruska využívat své tradiční výhody – větší množství vojáků, dělostřelectva a tanků. Oleksandr Dmitriev, zakladatel systému, který shromažďuje videozáznamy od více než 15 000 ukrajinských operátorů dronů, uvedl, že jakékoli velké vozidlo operující v blízkosti fronty je nyní zřejmým cílem. Ruské síly prý již nemohou postupovat tak rychle, jako tomu bylo v roce 2022.
Rusko proto podle ukrajinských velitelů přizpůsobilo svou taktiku. Nyní obvykle útočí v malých skupinách po pěti nebo šesti lidech, a to pěšky, na motocyklech nebo čtyřkolkách, přičemž se snaží odhalit ukrajinské pozice.
Západní pomoc
Navzdory změnám ve vedení války si ruské síly udržují převahu a pomalu, ale jistě postupují na východě a severu Ukrajiny. Ukrajina se proto spoléhá i na západní pomoc. Mluvčí Bílého domu Anna Kellyová uvedla, že válka trvá příliš dlouho a že americký prezident Donald Trump chce ukončit zabíjení. Proto prý prodává americké zbraně pro Ukrajinu členům NATO a hrozí Rusku tvrdými sankcemi.
Ukrajinci ale věří, že mohou odolávat Rusku, i když již nebudou dostávat pomoc od USA. Co se týče dronů, stává se Ukrajina čím dál tím více soběstačnější. „Vydržíme měsíce,“ řekl zbrojní expert a strategický poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Oleksandr Kamyshin. Podotkl, že v roce 2023 nebo 2024 by to bylo mnohem horší. „Mluvili bychom o dnech nebo týdnech,“ sdělil.
Podle vojenských analytiků je Ukrajina obzvláště závislá na USA v oblasti protivzdušné obrany a sdílení zpravodajských informací. Kyjev obzvláště touží po amerických protivzdušných systémech Patriot, které jsou schopné zachytit balistické rakety. Podle analytiků ukrajinského časopisu Defence Express měla Ukrajina v dubnu tohoto roku sedm plně funkčních systémů, Zelenskyj přitom žádal o 25 kusů.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Trump pochopil, že ho Putin lakuje. Rakety v Moskvě? Tak daleko to nepůjde, míní experti