„Velikonoce jsou jedním z prvních výrazných impulzů pro jarní cestování. Češi využívají čtyřdenní volno k tomu, aby si zkrátili čekání na letní dovolenou. Nejčastěji vybírají destinace s teplým a stabilním počasím, které jsou zároveň dobře dostupné letecky i cenově,“ uvedla redakci Jiřina Ekrt Jirušková, tisková mluvčí cestovní agentury Invia.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Dovolená o Velikonocích vyjde Čechy dráž. O které destinace mají největší zájem?
Polovina zákazníků podle ní plánuje prodloužený víkend využít k odpočinku u moře. Zájezdy do Egypta tvoří více než 40 procent všech zakoupených pobytů. Podle předprodejů je dále patrný zájem o Turecko, Kanárské ostrovy, Spojené arabské emiráty či Kapverdské ostrovy. Lyžaři naopak míří do italských Alp – Velikonoce často představují poslední příležitost k lyžování v zahraničí. Část turistů volí tuzemské pobyty nebo relaxaci v maďarských lázních.
Egypt si nicméně dlouhodobě drží postavení cenově výhodné destinace s celoročním zájmem. Průměrná cena velikonoční dovolené v Egyptě se aktuálně pohybuje kolem 19 tisíc korun na osobu.
„Zákazníci hledají kratší, ale komfortní dovolenou u moře, ideálně s all-inclusive službami. Zájem o jarní pobyty roste i u klientů, kteří plánují dovolenou s dětmi nebo chtějí cestovat bez nutnosti čerpání dovolené,“ doplnila Jirušková. Nejfrekventovanějším datem odjezdu je čtvrtek 17. dubna, který připadá na poslední školní den.
Generace Z dá přednost dovolené před Velikonocemi
Ani mladí a bezdětní Češi neplánují trávit velikonoční svátky v domácí kotlině. „Zatímco lidé ve věku 30 až 45 let upřednostňují nákladnější rodinnou lyžovačku během jarních prázdnin a Velikonoce doma, Češi hlavně z řad generace Z upřednostňují dovolenou na Velikonoce. Jsou to převážně mladí a bezdětní, kteří během čtyř dnů volna vyrazí místo práce na výlet s kamarády,“ upřesnil Tomáš Braverman, šéf portálu Slevomat.
Největší poptávka letos směřuje k pobytům v české přírodě, která na jaře láká svou rozkvétající atmosférou. Zájem je rovněž o poznávací cesty po Evropě, především do metropolí jako Lisabon, Amsterdam nebo Paříž. Naopak lyžařské zájezdy tvoří letos pouze malou část prodejů, a to kvůli pozdnímu termínu svátků, které připadají až na druhou polovinu dubna.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Pakomáři sužují oblíbené turistické letovisko. Místní obyvatelé chtějí vyhlásit stav nouze
Češi jsou za sváteční pobyty také ochotni zaplatit více než dříve. „Loni za velikonoční pobyt utratili průměrně šest tisíc korun, letos je to zhruba osm tisíc korun,“ dodal Braverman. Zatímco tuzemskou dovolenou lze sehnat poměrně levně, některé vzdálenější destinace za poslední roky zdražily.
Busy jezdí z ČR až k Jadranu či do Štětína
Ještě před Velikonocemi se rovněž otevřely přímé autobusové linky až k Jadranu, které provozuje dopravce FlixBus. Do dlouhodobě oblíbených destinací v Chorvatsku tak zamíří jak denní, tak noční spoje bez přestupů ze šesti českých měst. Konkrétně jde o 11 linek, které v závislosti na trase jezdí až pět dní v týdnu. V hlavní sezóně pojedou i každý den. Čechům se tak zjednoduší cesta do Rijeky, Opatije, Istrie, Dalmácie a dalších oblíbených destinací.
„Oproti loňskému roku jsme výrazně optimalizovali jízdní řády a rozšířili možnosti nástupu z méně frekventovaných zastávek. V letošní sezóně se cestující budou moci dostat přímo z Česka do sedmnácti letovisek v Chorvatsku,“ uvedl Michal Leman, viceprezident společnosti Flix pro evropský region.
FlixBus poprvé také zavedl nové spojení s polským Štětínem přes Brno, Prahu (včetně letiště) či centrum Berlína. Čeští dovolenkáři se tak dostanou dálkovým autobusem až k baltskému pobřeží. Kromě toho se obnovila linka mezi Prahou a srbským Bělehradem. V letní sezoně od 2. června do 7. září bude jízdní řád doplněn o baltská pobřežní letoviska Kolobrzeg, Ústronie Morskie, Sarbinowo, Mielno a Koszalin.
Pozor na státní svátky i Itálii
Cestovatelé by měli být ovšem obezřetní při výběru destinací s ohledem na možné sváteční omezení. Není jich totiž málo. „Velikonoce se dotknou pobytů primárně v Evropě, zejména v Polsku a Itálii. Obě země jsou velmi křesťansky založené, takže tamní obyvatelé svátek slaví poctivě a ve velkém. V polských městech mohou lidé čekat omezenou otevírací dobu ve většině podniků, na jihu v Itálii pak davy turistů, kteří míří do Říma oslavit Svatý rok,“ upozornil na závěr Braverman ze Slevomatu.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nejlepší pláže světa roku 2025. Lákají na odpočinek i aktivity, dominuje Řecko