Pátek 09. květnaSvátek má Venku je 12 °C, Polojasno

Velké srovnání cen. Češi zavrhují Chorvatsko, na dovolenou hojně míří do Polska

CNN Prima News Před 1 rokem

Čechům mířícím k Baltskému moři letos značně usnadní cestu nově dokončená dálnice A1. Ta se táhne od česko-polských hranic až k pobřeží Baltu. Cesta z Prahy do chorvatského Splitu trvala štábu CNN Prima NEWS téměř 8 hodin a za zahraniční dálniční známky a mýtné zaplatil více než 1 100 korun. Druhý štáb mezitím vyrazil z Ostravy do polského Gdaňsku. Cestu zvládl za pět a půl hodiny a mýtné ho stálo 160 korun.

ČTĚTE TAKÉ: Další směřování případu úmrtí Čecha v Tunisku. Zaorálek zmínil podobnost s kauzou Kramný

V Polsku si ale cestovatelé oproti Chorvatsku rozhodně připlatí za benzín. Litr Naturalu 95 totiž v Chorvatsku řidiči pořídí už za 32,60. Cestou k Baltskému moři na polské dálnici A1 zaplatí motoristé za litr Naturalu 95 téměř 37 korun. Za naftu 35,80.

V Chorvatsku naopak dovolenkáři musejí počítat s vyššími výdaji za jídlo. V chorvatském i polském hypermarketu štáby udělaly nákup základních surovin, jako jsou mléko, vejce, džus či chléb. V Polsku byly všechny potraviny levnější, některé dokonce o více než polovinu.

Také zmrzlina vyjde levněji u Baltského moře než u Jadranského. Jeden kopeček stojí v Gdaňsku 32 korun. Nejlevnější chorvatská zmrzlina pak vyjde na 40 korun.

Oblíbené fish and chips v centru polského města vyjdou na 50 zlotých, což je zhruba 250 korun. V Chorvatsku zaplatí turisté za boloňské špagety téměř 252 korun, za tradiční pokrm, tedy čevabčiči s hranolky, dají 380 korun. Šok může pro Čechy nastat při placení oblíbeného nápoje. Velké točené pivo totiž u Jadranu stojí 90 korun, zatímco v polském Gdaňsku za orosený půllitr zaplatí 64 korun.

Pokračovat na celý článek