20. červenceSvátek má Venku je 29 °C, Skoro Zataženo

Velvyslanec Nagaoka: Oblíbil jsem si zeleň i vepřové koleno. S Pavlem přiletí i kus Česka

CNN Prima News Před 3 hodinami

Prezident Petr Pavel příští týden přiletí do země vycházejícího slunce společně s početnou delegací. Jak tuto státní návštěvu vnímáte z hlediska diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Japonskem?
Návštěva české hlavy státu – první po téměř 17 letech – je velmi vítaná a také velmi důležitá. Český pavilon na světové výstavě Expo 2025 v Ósace patří k těm nejoblíbenějším – už ho navštívilo zhruba 500 tisíc lidí. Prezident Pavel bude navíc  v Ósace u příležitosti českého národního dne, což ještě více podtrhne úspěšnou českou účast na Expu.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Sedm veteránů, 13 zemí, cíl Ósaka. Z Hradu vyjela kolona, Pavel podepíral bránu

Zmíněné Expo 2025 je právě teď v plném proudu, již se nachází v polovině svého trvání. Jaká jsou vaše osobní očekávání od výstavy.
Jedním z důležitých cílů Expa je nabídnout návštěvníkům z celého světa možnost osahat si, zažít a pochopit nejmodernější technologie, které mohou pomoci řešit rozmanité socioekonomické problémy dnešního světa – včetně klimatických změn, stárnutí populace, zdravotní péče a podobně.

Myslím, že jak japonské, tak české firmy jsou skvělé ve vývoji nových technologií, a pokud začnou spolupracovat, mohou společně vytvářet řešení na nejrůznější výzvy současnosti. Expo v Ósace je skvělou příležitostí, jak si čeští návštěvníci mohou užít nejen samotnou výstavu, ale též navštívit oblast Ósaky, Kjóta a další kouty Japonska. Doufám ale, že i po skončení světové výstavy budou Češi naši zemi rádi navštěvovat.

Právě ve čtvrtek 24. července se oba – vy jako velvyslanec a my jako média – zúčastníme českého národního dne, během kterého se v českém pavilonu uskuteční řada kulturních vystoupení. Které prvky české kultury podle vás nejvíc osloví japonské publikum?
Česká republika má velmi bohatou a zároveň jedinečnou kulturu, takže je těžké vybrat jen jednu věc. Ale kdybych přece jen musel, řekl bych, že hudba, která se v Japonsku těší velkému zájmu. Japonští hudební fanoušci znají vrcholná díla skladatelů jako Bedřich Smetana nebo Antonín Dvořák.

Zatím na Expu vystoupila Filharmonie Brno a ve stejnou dobu, kdy bude prezident Pavel na výstavišti, zahraje i Česká filharmonie. V září pak očekáváme Plzeňskou filharmonii, v níž diriguje japonský maestro Čúhei Iwasaki. Věřím, že série těchto vystoupení nabídne japonskému publiku skvělou možnost vychutnat si českou hudbu.

Český maskot René? Japonci ho milují, míní Nagaoka

Plánujete, pokud čas dovolí, navštívit i jiné pavilony na Expu?
Pokud čas dovolí, tak ano. Myslím, že celý den 24. července strávím s prezidentem a jeho doprovodem. Možná se mi podaří navštívit jeden nebo dva další pavilony kromě japonského a českého, ale uvidíme, jak se to vyvine.

Součástí české účasti na Expu je i zelený maskot René. Slyšel jsem na něj dva názory: že je buďto roztomilý, nebo pěkně bizarní – což se vzhledem k počtu očí a chapadel dá asi pochopit. Co jsem ale zahlédl na japonských sociálních sítích, mezi návštěvníky českého pavilonu je poměrně oblíbený. Jak obstojí v konkurenci japonských maskotů?
Máte naprostou pravdu, že Japonsko je známé svou kulturou maskotů. Dá se říct, že každá japonská prefektura má svou vlastní postavičku a mnoho zemí na Expu také. Ale René je – a to bezesporu – mezi japonskými návštěvníky vůbec nejoblíbenější. Možná prostě proto, že vypadá podobně jako oficiální maskot Expa, Mjaku-Mjaku. Oba jsou, jak říkáte, trochu bizarní, ale oblíbení, hlavně mezi mladými.

Máte vy osobně nějakého oblíbeného maskota?
Není sice přímo z Expa, ale řekl bych medvídka Kumamon z prefektury Kumamoto. Ten je velmi populární nejen mezi mladými, ale i mezi staršími lidmi. Dá se říct, že je to takový národní maskot.

Prezidentův program v Japonsku bude každopádně poměrně nabitý. Kromě zmíněného Expa v Ósace plánuje navštívit také Himedži a Hirošimu, kde se zúčastní řady ceremonií. Poté se celá delegace přesune do Tokia na setkání s představiteli státu, nebude chybět ani podnikatelské fórum nebo recepce s krajany žijícími v Japonsku. Jaké příležitosti podle vás tato část programu nabízí?
Z pohledu bilaterálních vztahů jde o určité potvrzení, že bezpečnostní situace v Evropě je velmi úzce propojená s vývojem bezpečnosti v Asii. Prezident Pavel patří k evropským lídrům, kteří na tuto souvislost dlouhodobě upozorňují – a nejen to. Také navrhuje konkrétní kroky, jak na tuto novou situaci ve světě reagovat. Doufáme tedy, že prezidentova návštěva připraví půdu zejména pro bezpečnostní a obrannou spolupráci.

Japonsko a Česká republika už nyní mají velmi solidní hospodářské a obchodní vztahy – a ty se dál rozvíjejí. Na konci června přijela do Česka obchodní delegace složená z vrcholných představitelů téměř dvaceti předních japonských firem. Prezident Pavel pro změnu přiletí do Japonska se svou delegací, ve které je zhruba 15 firem. Obchodní fórum, které se uskuteční ráno 25. července, se zaměří na dvě hlavní oblasti – jednak obranný průmysl a jednak IT. Dá se říct, že jde o navázání na návštěvu japonské delegace v Česku před třemi týdny – je to tedy skvělá příležitost pro navázání konkrétní byznysové spolupráce mezi firmami.

V Praze mě překvapila zeleň, v jídle vepřové koleno

V Česku působíte už téměř rok a půl. Jak vaše zkušenost odpovídá očekáváním, která jste měl před příjezdem?
Před svým nástupem do funkce velvyslance v březnu 2024 jsem navštívil Prahu jen jednou jako turista – a to na pár dní. Už tehdy jsem věděl, že Praha je nádherná evropská metropole s dlouhou historií, tradicí a krásnou architekturou. A jako velvyslanec v Česku jsem se v tomhle očekávání rozhodně nezklamal. Stále obdivuji různé slohy české architektury – historie některých budov sahá až do 14. či 15. století. Zároveň mě překvapilo, kolik je i v centru města zeleně a parků.

Který prvek české kultury na vás udělal nejsilnější dojem? Ať už architektura, místo, jídlo nebo… pivo?
Pivo je určitě jednou z oblíbených věcí v Česku. Ale jak jsem říkal – pro mě je to především architektura a klasická hudba. Velkou radost mi dělá také ranní rutina, kdy si dopřeji půl hodiny chůze nebo běhu kolem Pražského hradu či v jeho okolí. Je to krásná část města – se samotným hradním komplexem a Letenskými sady, kde si člověk užije právě tu všudypřítomnou zeleň. Myslím, že mám štěstí, že mohu žít na Praze 6.

A teď ta těžší otázka. Jak česká kuchyně obstojí ve srovnání s japonskou? Objevil jste tu své oblíbené jídlo? Znám Japonce, kteří mají české jídlo rádi, ale přiznávají, že jedna porce guláše je na ně možná až moc.
Co se týče chuti, některá česká jídla si opravdu užívám. Třeba vepřové koleno – to je něco, co se v Japonsku vůbec nejí, a mně osobně velmi chutná. Samozřejmě je to velká porce, takže když jdeme s kolegy nebo přáteli do restaurace, občas si ho rozdělíme. Mám rád i hovězí tatarák – to je opět něco, co se v Japonsku objevuje jen zřídka. Obě kuchyně ale velmi dobře chutnají s pivem.

Je něco, co vám z Japonska naopak opravdu chybí?
V Japonsku máme spoustu „konbini“ (nonstop otevřené samoobsluhy, pozn. redakce) a také obchodů typu „hjakkin“ – daly by se popsat jako japonské verze českých diskontů „vše za dvacku“. U nás v nich ale opravdu najdete skoro všechno za 100 jenů, což je zhruba 15 korun. Tyto obchody, spolu s konbini, jsou velmi praktické – koupíte tam jídlo, pití, domácí nebo kuchyňské potřeby či kosmetiku. Jsou otevřené od brzkého rána až do noci, a konbini často i nonstop. To jsou věci, které mi osobně chybí.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: České módní montérky uvidí celý svět. Na Expo míří unikátní uniformy, Japoncům se líbí

Pokračovat na celý článek